Péče o kočky

Jak pečovat o zuby koček

Onemocnění zubů jedním z nejčastějších problémů, které dnes veterináři u koček řeší. Zubní potíže mohou být pro kočky mimořádně bolestivé, zejména pokud nejsou včas odhaleny a léčeny.

Proč moje kočka tolik spí?

Kočky denně prospí v průměru 13 až 16 hodin. I když to záleží na věku a osobnosti kočky, jedná se přibližně o dvojnásobek času, který potřebuje ke spánku člověk. Proč tedy kočky potřebují tolik spát?

Agresivita u koček

Kočky jsou stejně jako lidé výrazné individuality a jelikož s nimi nemůžeme mluvit, měli bychom se naučit rozumět jejich chování a řeči jejich těla. Chceme-li s nimi žít v harmonii, musíme s nimi umět komunikovat.

Mám pouštět kočku ven?

Většina majitelů své kočky pouští ven. Stále častější je ale chov koček pouze v bytě nebo v domě.

Péče o kočičí toaletu

Pokud uvažujete o tom, jak často byste měli kočkám čistit toaletu, přestavte si, že byste používali záchod, kde se splachuje jen občas. To by pro vás určitě bylo nepříjemné.

Říje u koček

Chování koček často závisí na změnách nejrůznějších faktorů, jako jsou okolní prostředí, krmivo a dokonce počasí. Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují náladu koček, jsou hormony.

Jak snížit stres kočky z návštěvy veterináře

Návštěvy veterinární kliniky mohou být stresující nejen pro vás, ale také pro vaši kočku. Dobrá zpráva je, že se tomu dá předcházet. Díky nenáročným přípravám můžete kočce pomoci zvládat návštěvy veterináře ve větším klidu.

Jak přepravit kočku k veterináři

Každá kočka musí alespoň jednou ročně na zdravotní prohlídku a očkování k veterináři. Některé kočky potřebují k veterináři častěji, většina z nich musí během života na nejméně jednu operaci (kastrace).

Rekonvalescence koček po operaci

Po chirurgickém zákroku bývají kočky vyčerpané v důsledku prožitého stresu a působení anestetik. Na vás je, abyste vaší kočce pomohli se co nejdříve uzdravit. V domácím prostředí můžete uzdravení podpořit několika způsoby.

Je potřeba kočky koupat?

Vzhledem k tomu, že kočky jsou velmi čistotné a pečují o svou srst, většinou koupel nepotřebují a ani nechtějí! Pro vzácné případy, kdy se kočka hodně ušpiní nebo se jí do srsti dostane olej anebo toxické látky, uvádíme několik tipů, které vám i vaší kočce koupání usnadní.

Péče o srst

Kočky jsou mimořádně čistotné a péči o srst zvládnou z velké části samy. Na některá místa na těle si kočky ale vždy nedosáhnou. Když jim s péčí o srst pomůžete, upevní to váš vzájemný vztah a můžete přitom i zkontrolovat, zda kočky nemají příznaky nějaké nemoci. Kočky potřebují pozornost a skoro každá má ráda česání.

Péče o drápy

Většině koček nemusíme pravidelně zastřihávat drápy, protože jejich přirozená potřeba škrábání vede k obrušování drápů.

Péče o zuby

Zuby jsou pro kočky velmi důležité – nejen pro přijímání potravy, ale i k obraně před útočníky. Nicméně kočky mívají problémy se zuby mimořádně často.