Je potřeba kočky koupat?

Vzhledem k tomu, že kočky jsou velmi čistotné a pečují o svou srst, většinou koupel nepotřebují a ani nechtějí! Pro vzácné případy, kdy se kočka hodně ušpiní nebo se jí do srsti dostane olej anebo toxické látky, uvádíme několik tipů, které vám i vaší kočce koupání usnadní.

Jak koupat kočku

Na podlahu položte protiskluzovou podložku (nebo ručník). Do vany napusťte dostatek teplé vody, ve které kočku vykoupete. Vody nenapouštějte mnoho, aby se kočka nebála hloubky a abyste si při koupání nepocákali celou koupelnu. Vždy používejte speciální šampony bez chemických přísad a parfémů. Nikdy nepoužívejte šampony určené lidem, nejsou vhodné pro kočky, protože mají jiné pH.

Jakmile je kočka ve vaně, naneste jí do srsti malé množství šamponu. Šampon se nesmí dostat na citlivá místa, jako jsou uši a oči. Je mnohem jednodušší umýt konkrétní oblast srsti než celé tělo. Pokud má tedy kočka špinavou jenom některou část těla, zaměřte se pouze na ni. Pokud musíte vykoupat kočku celou, napěňte jí srst po celém těle od krku k ocasu a nezapomeňte na spodní část břicha, hrudník a končetiny. Jednodušší je tento krok udělat mimo vanu (vytáhněte kočku z vany a postavte ji na ručník), protože některé léčivé šampóny musí určitou dobu působit.

Po napěnění kočku důkladně osprchujte nebo opláchněte kelímkem s teplou vodou. Opět se vyhněte očím a uším. Připravte se na to, že se kočka bude snažit vodu ze srsti vytřást. Nakonec kočku vytřete do sucha ručníkem. Kočka by měla doschnout v teplé místnosti. Dokud není úplně suchá, nepouštějte ji ven.

Většina koček má strach z fénů, takže je nepoužívejte, pokud kočka není na fén zvyklá už od raného věku – například kočky účastnící se výstav.

Koupání může být pro kočku velmi stresující, proto ji stále uklidňujte a rozptylujte ji pamlsky. Zkuste někoho požádat, aby vám s koupáním pomohl. Jestliže je kočka extrémně stresovaná, netlačte na ni. Mohla by vás vážně pokousat nebo poškrábat. Při koupání s kočkou zacházejte opatrně a něžně, a případně se o správném postupu poraďte s veterinářem nebo veterinární sestrou. Pokud máte více koček, myslete na to, že kočka bude mít po koupání jiný pach. To může způsobit konflikty mezi kočkami. Jedna z možností, jak tomu předejít, je otřít ostatní kočky stejným ručníkem, kterým jste utírali kočku po koupání. Pachy se tak přenesou na všechny kočky a usnadní to jejich vzájemný kontakt.

JAK PEČOVAT O DRÁPY U KOČEK

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV