Jak pečovat o zuby vaší kočky

Zuby jsou pro kočky velmi důležité – nejen pro přijímání potravy, ale i k obraně před útočníky. Nicméně kočky mívají problémy se zuby mimořádně často. Podle statistik trpí dentálními problémy 8 z 10 koček starších tří let. Onemocnění zubů je přitom většinou mimořádně bolestivé a nepříjemné. Kočky stejně jako lidé nesnášejí „návštěvy zubaře“. Pokud budete kočce čistit zuby a udržovat je v dobrém stavu, pomůžete jí těmto problémům předejít. Rčení, že prevence je lepší než léčba, platí dvojnásob pro péči o zuby. Pravidelné čištění zubů a krmivo, které brání tvorbě zubního plaku je pochopitelně daleko lepší řešení, než trhání zubů a odborné odstraňování zubního kamene v narkóze.

Čištění zubů

Dobrá zpráva je, že kočka si může na čištění zubů zvyknout, takže jí vůbec nebude vadit. Musíte ale postupovat trpělivě a citlivě. Odměnou vám budou zdravé zuby vaší kočky, a to až do vysokého věku. Budete potřebovat speciální kartáček a speciální zubní pastu pro kočky. Kočce nikdy zuby nečistěte běžnou zubní pastou. Pokud by ji kočka spolkla, mohlo by jí to ublížit.

Nejlépe je s čištěním zubů začít už v kotěcím věku, aby si kočka zvykla a považovala to za součást každodenního života. Pokud se to podaří, bude mít po celý život čisté a zdravé zuby.

Příznaky onemocnění zubů

Mezi příznaky onemocnění patří zapáchající dech, zarudlé dásně, žlutohnědý zubní kámen a nadměrné slinění. Při těžké gingivitidě (zánět dásní) nebo zubním kazu kočkám vypadává krmivo z tlamičky, žvýkají jen na jedné straně a kvůli neschopnosti přijímat potravu hubnou. Některé kočky mohou být zcela bez příznaků. Kočky mistrně skrývají příznaky onemocnění, a i když vypadají, že jsou v pořádku, mohou mít problém se zuby, který ovlivňuje ostatní tělesné systémy.

Kočce je nutné pravidelně prohlížet ústní dutinu a to obzvlášť ve vyšším věku. Kočku musí pravidelně prohlížet veterinář – mladá kočka musí jít na prohlídku nejméně jednou ročně, starší kočka dvakrát ročně. Pokud zjistíte, že se mezi pravidelnými prohlídkami kočce vytvořil zubní kámen, objednejte se k veterináři. Veterinář vám může doporučit návštěvu specializovaného pracoviště, kde kočce vytrhnou uvolněné nebo poškozené zuby a odstraní zubní plak nebo kámen bez poškození ústní dutiny.

Přípravky určené k péči o zuby

Některé kočky čištění zubů nesnáší. Abyste vaši kočku ani sebe nevystavovali zbytečnému stresu tím, že se budete snažit o něco, co nefunguje, zeptejte se veterináře na přípravky, které udrží zuby vaší kočky čisté i bez klasického čištění kartáčkem. Vhodná jsou suchá krmiva, při jejichž žvýkání se ze zubů odstraňují nečistoty. Krmivo PRO PLAN Adult obsahuje speciální látky, které vážou vápník a prokazatelně snižují tvorbu zubního kamene. Pomoci mohou také žvýkací pamlsky, které podporují dobrý stav zubů. Poraďte se s veterinářem o tom, které přípravky budou pro vaši kočku nejvhodnější.

JAK PEČOVAT O ZUBY VAŠÍ KOČKY

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV