Jak pečovat o zuby vaší kočky

Onemocnění zubů jedním z nejčastějších problémů, které dnes veterináři u koček řeší. Zubní potíže mohou být pro kočky mimořádně bolestivé, zejména pokud nejsou včas odhaleny a léčeny. Na rozdíl od řady jiných onemocnění je však možné zubním potížím ve většině případů účinně předcházet.

Co si pod termínem zubní onemocnění představit?

Nejjednodušší forma onemocnění zubů, které známe také pod názvem parodontóza, je zánět dásní obklopujících zuby. Neléčené onemocnění zhoršuje stav zubů a jejich podložních struktur a podpůrných systémů.

Co parodontózu vyvolává?

Částečky potravy, které se hromadí mezi zuby a podél linie dásní vytvářejí dokonalé prostředí pro růst bakterií. Přítomnost bakterií v ústní dutině je normální, v kombinaci s cukry a zbytky potravy však vytváří jemný, lepkavý a bezbarvý povlak, kterému říkáme plak. Plak se uchycuje na zubech a dásních, kde se bakterie živí cukry a produkují kyseliny a toxiny, které narušují zubní sklovinu a dráždí dásně. V této fázi nastupuje přirozená funkce slin, které neutralizují erozní působení kyselin. Jediným způsobem, jak odstranit plak, je nicméně čištění zubů.

Není-li plak odstraňován, minerální látky běžně obsažené ve slinách se chemicky slučují s plakem, který postupem času zvápenatí a tvrdne. Zvápenatělému plaku říkáme zubní kámen. Bakterie uvízlé v zubním kameni na povrchu zubů nadále produkují kyseliny a toxiny, které rozežírají zubní sklovinu. V zubech tak vznikají dutinky.

Stádia a symptomy

Zubní onemocnění probíhá v několika stádiích, které se vyznačují různými klinickými příznaky.

Stádium 1

Prvním stádiem je gingivitida. Pokud je včas podchycena, jedná se o vratné onemocnění. Často se projevuje otokem, zarudnutím a někdy i krvácením dásní.

Stádia 2 - 4

Zánět ozubnice je dlouhodobé pokročilé stádium zubního onemocnění, které se časem zhoršuje. Nejprve dochází k progresi zánětu dásní, který vede k tvorbě chobotů mezi zuby a dásněmi. Kořeny zubů mohou být obnažené kvůli ústupu dásní, a jak zánět postupuje, mohou v důsledku infekce chobotů vznikat abscesy zubních kořenů. Zánět postihuje stále hlubší struktury v okolí zubů – prvním příznakem tohoto procesu je uvolňování zubů, což nakonec vede k jejich vypadávání.

Mezi klinické příznaky pokročilého zubního onemocnění patří halitóza (charakteristicky zapáchající dech), odmítání příjmu potravy, nadměrné slinění, příjem potravy pouze jednou stranou úst, potíže při polykání nebo abnormální otok tváře, který může poukazovat na orální absces.

Léčba

Zubní kámen nelze odstranit ručním čištěním zubů, takže je nutné použít speciální stomatologické metody (např. odstraňování zubního kamene ultrazvukem v celkové anestézii).

Léčba závisí na stádiu dentálního onemocnění. Léčba gingivitidy (stádium 1) zahrnuje odborné čištění zubů, odstraňování zubního kamene a leštění skloviny a zavedení trvalého striktního režimu pravidelného a účinného čištění zubů v domácím prostředí s rutinními prohlídkami u veterináře. Pro dlouhodobou regulaci zubního onemocnění je zásadní také vhodná výživa, která zpomaluje tvorbu zubního plaku. Konečným cílem všech léčebných postupů je zajištění dobrého stavu ústní dutiny a prevence bolesti.

Výživa

Metody, jak co nejúčinněji zpomalit usazování zubního kamene a progresi parodontózy u společenských zvířat, jsou dlouhodobě předmětem vědeckého výzkumu. Výsledkem je skutečnost, že na trhu je k dispozici několik specializovaných dietních krmiv, která se s tímto problémem vypořádávají kombinací mechanického obrušování a chemického působení. Zmíněný výzkum zahrnuje hledání vhodného tvaru, hustoty a textury granulí, které co nejlépe odstraňují plak ze zubů při kousání a žvýkání krmiva. Další metody se obecně zaměřují na konkrétní přísady, které na sebe váží určité látky ve slinách, což zmírňuje tvorbu plaku.

Žádné speciální krmivo však nenahradí pravidelné čištění zubů s použitím speciálního kartáčku a speciální zubní pasty. K dispozici jsou také orální enzymové gely, pro dlouhodobou léčbu zubního onemocnění a zajištění včasného zásahu v případě potřeby jsou však zcela zásadní pravidelné veterinární zubní prohlídky.

JAK PEČOVAT O ZUBY VAŠÍ KOČKY

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV