Proč moje kočka tolik spí?

Kočky denně prospí v průměru 13 až 16 hodin. I když to záleží na věku a osobnosti kočky, jedná se přibližně o dvojnásobek času, který potřebuje ke spánku člověk. Proč tedy kočky potřebují tolik spát?

Fyziologie koček

Kočky jsou od přírody predátoři. To znamená, že jsou anatomicky a fyziologicky určeny k tomu, aby si potravu lovily – bez ohledu na to, zda ji skutečně potřebují nebo ne. U divokých kočkovitých šelem je zcela běžné, že po lovu kořisti delší dobu spí. Na lov totiž spotřebují enormní množství energie. Domácí kočky se v tomto ohledu nijak neliší, a i když se honí za oblíbenou hračkou nebo loví skutečnou myš, výsledný efekt je stejný. Při lovu používají energeticky náročné činnosti jako je pronásledování, skákání, honění nebo dokonce šplhání. Kočka je navíc při lovu neustále ve střehu, což znamená vysokou hladinu adrenalinu a velkou spotřebu energie. To všechno znamená, že v relativně krátkém intervalu, kdy kočka skutečně loví, spotřebuje neúměrnou část energetických zásob. Proto musí po lovu energii doplňovat, což se děje nejúčinněji ve spánku!

Krátké zdřímnutí

Navzdory všeobecnému mínění nejsou kočky od přírody noční tvorové. Nejaktivnější jsou naopak za úsvitu a za soumraku. Odpovídá to jejich přirozenému loveckému instinktu, neboť právě v těchto částech dne je nejaktivnější i jejich kořist. Jelikož je zrak koček přizpůsoben nočnímu vidění, kočky za tmy zaznamenají pohyb zřetelnější, než jej člověk registruje za světla. Řada koček je tudíž aktivní i po soumraku, což podporuje mýtus, že kočky jsou noční zvířata. Pravdou nicméně je, že daleko více koček v noci stejně jako my spí. Jedno však mají všechny kočky společné – touhu vzbudit nás za úsvitu a vyžadovat snídani! Pokud kočka stráví třeba jen malou část noci lovem, vyplýtvá velkou část svých energetických zásob, které ji na začátku nového dne chybějí. A tak přichází chvíle na první z mnoha zdřímnutí…

Spánek u koček

U koček se spánek pohybuje mezi lehkým klimbáním a hlubokým spánkem. Lehký spánek obvykle zabere 15 až 30 minut, epizody hlubšího spánku netrvají déle než 5 minut. Z lehkého spánku se kočka dokáže probudit do naprosté bdělosti během okamžiku. Jejich pozice během této fáze spánku jim umožňuje téměř okamžitě vyskočit na nohy, uši mají vztyčené, aby mohly reagovat na zvuky z okolního prostředí. Kočky také pohybují ocasem a mají pouze přivřené oči, aby jim neunikla ani myš! Ve fázi hlubokého spánku je držení těla i pozice uší daleko uvolněnější. Kočky také někdy cukají nebo pohybují tlapami.

Koťata a starší kočky potřebují více spánku než průměrná dospělá zdravá kočka. Rozpustilé kotě i pohodlná starší kočka musí neustále dobíjet baterie. Díky tomu mohou co nejlépe využít čas, kdy nespí (třeba na interakci se svými lidmi).

Máte-li dojem, že vaše kočka spí více, než je pro ni obvyklé, poraďte se s veterinářem.

JAK MINIMALIZOVAT STRES, KTERÝ KOČKA PROŽÍVÁ V SOUVISLOSTI S NÁVŠTĚVOU VETERINÁŘE

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV