Kočky v období říje: Průvodce

Chování koček často závisí na změnách nejrůznějších faktorů, jako jsou okolní prostředí, krmivo a dokonce počasí. Jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují náladu koček, jsou hormony. Chování koček v období říje se téměř kompletně změní. Pokud jste vaši kočku nenechali kastrovat, tak vám tento článek, popisující průběh říje u koček, pomůže poznat, kdy je kočka připravená ke krytí. Podívejte se na náš přehled informací o projevech chování koček v období říje.

Období říje u koček

Protože je každá kočka osobnost, mohou různé kočky reagovat v období říje odlišně. Shrňme si nejprve nejdůležitější fakta. Termínem "říje" označujeme plodné období reprodukčního cyklu samice kočky. V tomto období kočka aktivně vyhledává partnera k páření, protože je biologicky připravená na zabřeznutí.

Říje u koček trvá sedm až deset dnů v každém cyklu. Jednotlivé cykly se opakují už po dvou až třech týdnech. Kočka může být v říji v kterémkoliv ročním období, v zimě je často cyklus kvůli nedostatku přirozeného denního světla kratší. Cykly začínají po dosažení sexuální zralosti, to je někdy už ve 4 měsících věku kočky (zejména u některých předčasně dospívajících plemen, jako jsou siamské nebo barmské kočky). První říje se průměrně dostaví mezi šestým až desátým měsícem věku.

Změny v chování kočky v období říje

Níže uvádíme přehled změn chování koček v období říje. První říje v životě kočky je obvykle velmi nenápadná a může se stát, že pokud nebudete kočku sledovat, všimnete si až příznaků březosti:

  • • Mazlivé chování – kočka se o vás může otírat a občas se tře i o různé předměty v bytě
  • • Příznakem však může být i agresivní chování! Kočka se může rozvalovat na podlaze, a když se přiblížíte, může po vás seknout nebo vás kousnout.
  • • Kočka se bude výrazně hlasově projevovat a bude vydávat celou škálu zvuků, kterými láká kocoury. Mňoukání v tomto období někdy připomíná nářek, jako by kočku něco bolelo.
  • • Pokud vaše kočka žije pouze v bytě, může se snažit utéct ven. Kočky v říji často přecházejí kolem oken. Při vcházení do bytu a odcházení z bytu buďte opatrní, kočka by mohla proklouznout dveřmi ven.
  • • Kočka může mít odlišné držení těla. Může mít ocas na stranu a zvednutou zadní část těla, může krčit a natahovat zadní končetiny.
  • • Může si také častěji olizovat genitálie, které má v tomto období zduřené.

Jak se chovat ke kočce v období říje

Jako majitelé byste se měli naučit porozumět náladám vaší kočky v období říje. Pokud vás její chování obtěžuje nebo je nebezpečné, poraďte se s veterinářem. V tomto období je nejdůležitější, abyste se ke své kočce chovali s láskou.

Uvědomte si prosím, že pokud není kočka vykastrovaná, je velmi pravděpodobné, že zabřezne. Pokud kočku nechcete mít na chov, měli byste ji určitě nechat vykastrovat. Nekastrovaná kočka může mít koťata až třikrát do roka, což vzato do důsledků znamená, že může za svůj život přivést na svět až 3 500 potomků.

CHOVÁNÍ KOČEK – AGRESIVITA

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV