Jak pečovat o drápy u koček

Většině koček nemusíme pravidelně zastřihávat drápy, protože jejich přirozená potřeba škrábání vede k obrušování drápů. Kočky, které mají přístup ven, si venku obrušují drápy o různé drsné povrchy. Kočky žijící v bytě musí mít k dispozici škrabadla, aby měly možnost si drápy obrousit a nezničily vám nábytek. I tak musíte pravidelně kontrolovat, jestli nemá vaše kočka přerostlé drápy. Pravidelné zastřihávání drápů potřebují často starší kočky a kočky s nadpočetným prstem (polydaktylie), který se nedotýká země a tak se neobrušuje. Řada koček má také „paspárek“ (prst v zápěstní/karpální oblasti), který se také nedotýká země a jehož drápek bez zastřihávání často přerůstá. Zastřihávání předchází zarůstání drápů do polštářků prstů, kde působí bolest a vyvolává infekci.

Jak kočkám zastřihávat drápky

Při návštěvě veterináře se zeptejte na správný způsob zastřihávání drápků. Pokud totiž střihnete do „živé“ části drápu, bude to kočku bolet. Požádejte veterináře nebo veterinární sestru, aby vám zastřihávání předvedli a podívejte se, jak to dělají. Vyplatí se zvyknout kočku na zastřihávání drápů už od raného věku. Začít můžete tak, že nejdřív „stříháte“ nanečisto: kotěti jen mírně stisknete prsty jednotlivé drápky a nabídnete mu pokaždé pamlsek. Jakmile si kotě zvykne, můžete postupně začít drápky skutečně zastřihávat speciálními kleštičkami. Drápky je možné také zkrátit pilníkem, čímž se vyhnete případné bolesti nebo krvácení. Kotěti se to ale nemusí moc líbit, protože musí vydržet v klidu delší dobu.

Drápky kočce kontrolujte jednou týdně a nezapomeňte na „paspárky“ neboli drápy na vnitřní straně končetin. Pokud je kočka v klidu, má drápy zatažené a nejsou vidět. Pokud drápy vyčnívají, mohou být už příliš dlouhé a potřebují zastřihnout.

Začněte tím, že mezi ukazováčkem a palcem mírně stiskněte kočce prst, dokud se nevysune dráp. Odstřihněte pouze průhlednou část drápu, tím se vyhnete krevním cévám. Stříhejte pouze ostrý hrot drápku, jinak by mohl začít krvácet a bolet. Pokud se vám zdá, že dráp zarůstá do polštářku prstu, vezměte kočku co nejdříve k veterináři; zastřihávání zarostlých drápů je bolestivé a kočka možná bude potřebovat analgetika nebo antibiotika.

Pokud střihnete příliš vysoko a dráp začne krvácet, neztrácejte hlavu. Než začnete kočce drápy zastřihávat, připravte si tyčinky obsahující dusičnan stříbrný nebo hemostatický prášek (seženete je u veterináře) a vatové tampony. Prášek nebo dusičnan stříbrný naneste na krvácející dráp a na chvíli stiskněte vatovým tamponem. Pokud dráp nepřestane krvácet, okamžitě kontaktujte veterináře. Dusičnan stříbrný zapáchá, takže při jeho aplikaci kočku pevně držte.

Zastřihávání drápů může být náročné. Závisí na tom, jak dobře to kočka snáší. Pokud to nezvládnete, obraťte se na veterináře, který vám se zastřiháváním rád pomůže!

PÉČE O SRST DOSPĚLÝCH KOČEK

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV