Péče o srst dospělých koček

Kočky jsou mimořádně čistotné a péči o srst zvládnou z velké části samy. Na některá místa na těle si kočky ale vždy nedosáhnou. Když jim s péčí o srst pomůžete, upevní to váš vzájemný vztah a můžete přitom i zkontrolovat, zda kočky nemají příznaky nějaké nemoci. Kočky potřebují pozornost a skoro každá má ráda česání.

Výhody péče o srst

Kromě toho, že při péči o srst prohloubíte vzájemný vztah se svou kočkou, vyčesávání má i další výhody. Kartáčování stimuluje krevní oběh, zvyšuje svalový tonus a odstraněním uvolněných chlupů se snižuje velikost a množství trichobezoárů (smotků chlupů, které se vytváří v žaludku). Vyčesávání také uhlazuje srst, což zlepšuje její izolační vlastnosti a kočka si tak lépe udrží tělesné teplo. Česání stimuluje mazové žlázky u kořínků jednotlivých chlupů, a tím zvyšuje odolnost srsti proti vodě.

Vyčesávání srsti by se mělo stát pravidelným rituálem už od raného věku kočky, ideálně od kotěte. Další výhodou je možnost zkontrolovat, jestli kočka nemá externí parazity, poranění, bulky nebo otoky na kůži. Usnadníte si také úklid v bytě, protože vyčesáváním se zbavíte většiny uvolněných chlupů, které by jinak zůstaly na kobercích a pohovkách.

Tipy pro vyčesávání koček

Nejlepší je koupit si kvalitní hřebeny a kartáče na česání, které vydrží po celý život kočky. K dispozici jsou pomůcky speciálně určené pro krátkosrsté nebo dlouhosrsté kočky. Určitě budete potřebovat kvalitní kartáč a případně také jemný hřeben.

U krátkosrstých koček používejte jednou týdně kovový hřeben s jemnými zuby. Pro odstraňování odumřelých chlupů použijte také kartáč z přírodních štětin nebo gumový kartáč. Jemně kartáčujte nebo česejte kočku po srsti. Štětinovým kartáčem jí vyčesávejte směrem od hlavy a poté srst opět uhlaďte.

Dlouhosrstým kočkám vyčesávejte srst denně ocelovým hřebenem. Pokud v srsti narazíte na uzlíky slepených chlupů, jemně je prsty rozmotejte, anebo je opatrně odstřihněte nůžkami se zaoblenými špičkami. Jestliže se kočce vyčesávání nelíbí, zkuste jí nabídnout pamlsek nebo ji chvalte a jemně se ji snažte přimět, aby se nechala česat. Brzy by se měla uklidnit.

JE POTŘEBA KOČKY KOUPAT?

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV