Jak minimalizovat stres, který kočka prožívá v souvislosti s návštěvou veterináře

Návštěvy veterinární kliniky mohou být stresující nejen pro vás, ale také pro vaši kočku. Dobrá zpráva je, že se tomu dá předcházet. Díky nenáročným přípravám můžete kočce pomoci zvládat návštěvy veterináře ve větším klidu.

Příprava

1. Pro každou cestu k veterináři budete potřebovat přepravku, v níž kočku bezpečně dopravíte na kliniku a v níž bude moci nerušeně čekat na vyšetření. Pokud kočka v přepravce pobývá pouze během cest k veterináři, bude si ji pochopitelně spojovat výhradně s touto zkušeností. Jestliže pro ni navíc návštěva veterináře v minulosti nebyla příjemná, bude mít negativní postoj také k přepravce a nebude do ní chtít vlézt.

Jak kočku navyknout na přepravku:

  • • Nejsnazším způsobem je navodit u kočky pozitivní asociaci s přepravkou. Zpočátku nechávejte přepravku občas ležet na podlaze s otevřenými dřívky a dovnitř vložte několik granulí krmiva pro kočky. Kočky jsou od přírody zvídavé, a jakmile se ujistí, že jim nehrozí žádné nebezpečí, neodolají pokušení přepravku prozkoumat a pochutnat si na granulích. Časem možná zjistíte, že když do přepravky vložíte přikrývku, kočka si na ní občas zdřímne a bude přepravku vnímat jako bezpečné místo, kam se může uchýlit.
  • • Postupně navykejte kočku na přepravku tak, že za ní zavřete dvířka a budete ji přenášet z místnosti do místnosti. Bude-li reagovat kladně, můžete kočku v přepravce brát i na místa, která jsou pro kočky obecně bezpečná a příjemná, nejen k veterináři.
  • • Jestliže se kočka v přepravce chová klidně, po příjezdu na místo určení ji vždy odměňte.

2. Další výzvou je navyknout kočku na specifický způsob manipulace, s nímž se setká například při veterinárním vyšetření. Budete-li kočku pravidelně "nanečisto" prohlížet doma, zvykne si na to, že jí někdo vyšetřuje oči, uši a ústní dutinu a prohmatává tělo. Prohlídka u veterináře tak pro kočku nebude úplně novou zkušeností. Navíc máte možnost přímo doma pravidelně kontrolovat její stav. Během těchto pravidelných domácích prohlídek můžete kočce vyčesat srst, zastřihnout drápky, vyčistit uši a sledovat rané příznaky potenciálních zdravotních potíží.

Jak postupovat v den návštěvy veterináře

Pokud má vaše kočka za normálních okolností přístup do venkovního prostředí, nepouštějte ji ráno ven. Nemusíte se tak strachovat, že ji nenajdete, kdyby se v době návštěvy kliniky chtěla toulat. Snažte se kočku přimět, aby do přepravky vstoupila dobrovolně – nechte přepravku ležet na podlaze a vložte do ní pohodlnou přikrývku. Vezměte sebou také ručník, kterým můžete přepravku během cesty a poté i v čekárně přikrýt, aby kočku zbytečně nestresovaly podněty z vnějšího prostředí (např. jiné kočky nebo velcí psi). Pro případ, že by se kočce stala menší nehoda, je vhodné vzít sebou náhradní přikrývku.

Další důležitou věcí je, abyste byli během návštěvy veterináře co nejvíce v klidu. Kočky z nás totiž dokážou vycítit úzkost. Pokud naopak vyzařujeme klid, cítí se i ony klidněji. Kočku zklidníte i tím, že na ni budete mluvit hlubším a tišším hlasem. Není-li kočka objednána na operaci, můžete sebou vzít i nějaký pamlsek, kterým ji odměníte za klidné chování během návštěvy kliniky.

JAK PŘEPRAVIT KOČKU NA VETERINÁRNÍ KLINIKU

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV