Pouštět nebo nepouštět kočku ven?

Úvod

Většina majitelů své kočky pouští ven. Stále častější je ale chov koček pouze v bytě nebo v domě.

Výhody chování kočky v bytě

Až v 50. letech dvacátého století, kdy se začaly vyrábět první steliva a kočičí toalety, se mohli majitelé koček rozhodnout, jestli budou kočku pouštět ven nebo ne. Průzkumy prováděné od této doby prokazují, že kočky žijící pouze v bytě se v průměru dožívají vyššího věku než kočky, které chodí i ven. Následující rizika jsou totiž pro kočky žijící v bytě nižší:

  • Krádež - s rostoucím počtem cenných čistokrevných koček, které chováme jako domácí mazlíčky, roste také počet krádeží koček.
  • Kočka se ztratí - kočky, které chodí ven, jsou se občas dostanou do kůlny, garáže nebo dokonce do auta, kde je někdo nedopatřením zavře.
  • Dopravní nehody – řada koček přichází o život při dopravních nehodách - nejvíce ohrožené jsou mladé kočky. Po jednom roce života už se kočky naučí vyhýbat dopravě a pravděpodobně se dožijí stáří.
  • Predátoři – kočky, které žijí v bytě, se samozřejmě nedostanou do styku s liškami a dalšími predátory.
  • Rvačky – kočky, které žijí v bytě, se nedostávají do konfliktů s cizími kočkami.
  • Otravy – i když se to nestává často, kočky, které chodí ven, mohou sníst jedovaté látky, jako je jed na krysy nebo nemrznoucí kapalina.
  • Infekční nemoci - řada infekčních onemocnění se přenáší pouze úzkým kontaktem mezi kočkami. Pokud kočka nechodí ven, od ostatních zvířat se nenakazí; některé mikroorganismy nebo dokonce parazity ale můžeme do bytu přinést my sami na botách či oblečení.

Pohodlí a bezpečí života v bytě mají rády také některé starší kočky.

Kočky, které mají přístup ven

Své výhody má pro kočky také možnost pobytu venku. Hlavní výhodou je mentální zdraví a celková pohoda koček. Kočky jsou od přírody lovci, kteří si vyznačují vlastní území a využívají vynikající čich, sluch, hmat a zrak ke sledování a lovení kořisti. Kočky při pobytu venku více uplatňují své přirozené způsoby chování. Zřejmě proto tyto kočky méně často trpí mentálními problémy a problémy s chováním, než kočky, které žijí výhradně v bytě. Kočky, které chodí ven mají více tělesné aktivity, takže nejsou tolik náchylné k obezitě a souvisejícím zdravotním problémům.

Spánek u koček

Kočky spí v průměru 15 hodin denně (některé spí dokonce 20 hodin denně!). Většinou spí hlavně ve dne a v noci loví. Nejaktivnější jsou za soumraku a za úsvitu, protože v tomto období je nejaktivnější také jejich kořist. Většinu doby, kdy kočky spí, spíš jen dřímají a jen krátce spí hlubokým spánkem. Jako predátoři musí být kočky neustále připravené okamžitě vstát. Ať už vaše kočka chodí ven nebo žije pouze v bytě, musí mít k dispozici bezpečné a pohodlné místo, kde se může schovat a v klidu usnout.

Může kočka žijící pouze v bytě onemocnět?

I když kočky žijící výhradně v bytě jsou v porovnání s kočkami, které mohou chodit ven, chráněnější proti infekčním chorobám a parazitům, musí být pravidelně očkovány a odčervovány, aby zůstaly zdravé. O specifických potřebách vaší kočky se poraďte s veterinářem.

Ať už se rozhodnete pouštět kočku ven nebo ne, nejdůležitější je poskytovat jí co nejlepší možnou péči. Berte ji k veterináři na pravidelné preventivní zdravotní prohlídky a dávejte jí kvalitní krmivo, aby byla co nejdéle zdravá. Dopřejte jí také prostředí s dostatkem hraček a často si s ní hrajte, aby se cítila dobře.

THE IMPORTANCE OF CAT LITTER HYGIENE

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV