The Importance Of Cat Litter Hygiene

Pokud uvažujete o tom, jak často byste měli kočkám čistit toaletu, přestavte si, že byste používali záchod, kde se splachuje jen občas. To by pro vás určitě bylo nepříjemné.

Kočky jsou mimořádně čistotná zvířata a mají dvakrát citlivější čich než my. Proto je tak důležité udržovat kočičí toaletu čistou.

Proč je to tak důležité

Nevyčištěná kočičí toaleta je nejčastější příčinou potíží s vyprazdňováním u koček. Když je kočičí toaleta pravidelně čištěná, kočka se může vždy spolehnout, že najde čisté místo, kde se může vyprázdnit, a nebude znečišťovat dům nebo byt.

Kočka, která má k dispozici čistou toaletu, neodkládá zbytečně močení. Problém s úmyslným zadržováním moči mívají kočky, které nemají čistou toaletu, kde by se mohly vyprázdnit. Špatná hygiena kočičí toalety tak zvyšuje riziko, že vaše kočka dostane infekci močového ústrojí.

Kočičí toaletu je potřeba čistit denně – odstranit pevné části a nahradit močí nasáknuté stelivo. Každý týden je nutné stelivo kompletně vyměnit. Pokud tak často toaletu čistit nemůžete, pořiďte si ještě jednu. Pro odstranění nepříjemných pachů kočičí toaletu pravidelně dezinfikujte horkou vodou a čisticím prostředkem.

Pozor! Některé dezinfekční přípravky, které po smíchání s vodou vytváří zákal, jsou pro kočky jedovaté. Můžete použít běžné prostředky na bázi bělidla, které kočkám neublíží, pokud toaletu před dalším použitím důkladně opláchnete.

Jak vybrat kočičí toaletu a stelivo

Při vybírání kočičí toalety a steliva byste měli zvážit následující faktory:

  • Otevřená nebo zavřená kočičí toaleta? Řada koček si na toaletu s krytem snadno zvykne, jiné se v uzavřeném prostoru cítí zahnané do kouta nebo zranitelné kvůli tomu, že mají v případě ohrožení k dispozici jen jeden východ.
  • Samočisticí kočičí toaleta: Jedná se o automatický systém s časovaným čidlem, které je aktivováno několik minut poté, co kočka toaletu opustí. Nevýhoda je v tom, že zařízení dělá náhlé pohyby a vydává nečekané zvuky, které mohou kočku vyděsit. Některé kočky kvůli tomu tyto toalety vůbec nepoužívají.
  • Stelivo vhodné ke splachování: Tento typ steliva je možné spláchnout do běžné toalety. Než toto stelivo začnete používat, ověřte si, že jeho splachování do WC neodporuje místním předpisům v oblasti nakládání s odpadem.

Jak postupovat

  • Důležité je umístění toalety: Kočičí toaleta by měla stát na klidném a dobře dostupném místě. Toaletu nedávejte na rušná místa (např. na chodbu) a poblíž misek s krmivem a vodou (kočky stejně jako lidé nerady jedí blízko toalety!), zdrojů hluku (např. pračka), oken (kočka by mohla leknout pohybů venku) a místa, kde kočka spí. Některé kočky odmítají používat toaletu, která se nachází na výše uvedených místech.
  • Počet toalet: Pokud máte více koček, měla by mít každá kočka vlastní toaletu. Obecně platí, že počet toalet rovná se počtu koček plus jedna navíc.
  • Výška vrstvy steliva v kočičí toaletě: kočky většinou upřednostňují třícentimetrovou vrstvu steliva.
  • Typ steliva: Kočky mají instinktivně rády jemnější stelivo připomínající písek (možná i kvůli tomu, že jejich původním životním prostředím byla poušť). Parfemovaná steliva nebo deodoranty založené na přebíjení nepříjemných pachů mohou kočky odpuzovat. Zvyšuje se tak riziko, že kočka nebude toaletu používat.

Pokud máte obavy z nepříjemného zápachu kočičí toalety, můžete kočce dávat suché krmivo PRO PLAN® HOUSECAT nebo vlhké krmivo HOUSECAT NUTRISAVOUR. Tato krmiva obsahují prebiotika, která prokazatelně redukují obsah klíčových složek pachu kočičí toalety o 20%.

POUŠTĚT NEBO NEPOUŠTĚT KOČKU VEN?

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV