Zdraví koček

Prevence kočičí chřipky

Kočičí chřipka má velmi podobný průběh jako chřipka nebo nachlazení u člověka. Mezi příznaky kočičí chřipky patří bolest v krku nebo rýma, kýchání a horečka.

Mýty o kočičí chřipce

Kočičí chřipka je časté onemocnění, můžete mu však snadno předcházet. V tomto článku vyvrátíme několik mýtů týkajících se tohoto onemocnění a nabídneme vám tipy a fakta pro péči o kočky, které vám pomohou při prevenci nákazy a udržení dobré kondice a zdraví vaší kočky.

Jak odčervovat kočky

U koťat i dospělých koček se velmi často vyskytují střevní paraziti, jako jsou tasemnice a škrkavky. Pokud kočka nemá ve střevech opravdu velké množství parazitů, paraziti obvykle nemají žádný negativní dopad na její zdraví.

Co je to FIV?

Virus imunodeficience koček (FIV) je významnou virovou infekcí koček. I když se podobá lidskému viru HIV (AIDS), FIV je specifický pro daný zvířecí druh, tedy přenáší se výhradně mezi kočkami, a ne na člověka či jiná zvířata.

Prevence proti parazitům

I když s kočkami rádi sdílíte svůj domov, kočičí parazity doma mít určitě nechcete! Řada parazitů napadá pouze kočky, někteří ale mohou být problémem i pro lidské zdraví. Proto byste měli výskytu parazitů v domácnosti předcházet.

Kastrace koček

Rozhodnutí nechat kočku vykastrovat je jedním z nejdůležitějších kroků odpovědného majitele.

Tipy pro zdraví koček

Každý si pochopitelně přeje, aby jeho kočka byla zdravá a v dobré kondici. Abychom vám pomohli zajistit vaší kočce spokojený zdravý život, sestavili jsme seznam nejčastějších zdravotních problémů u koček.

Ztráta sluchu

Pokud má kočka potíže se sluchem, ovlivní to váš vzájemný vztah. Musíte jí především pomoci znovu se zorientovat ve světě, který ji obklopuje.

Zdraví močového ústrojí

Termínem onemocnění dolních močových cest u koček (FLUTD) označujeme celou řadu problémů s močovým měchýřem a močovou trubicí. Stejně jako u všech zvířat, i u koček je onemocnění močového ústrojí velký problém.

Amputace u koček

Kvůli onemocnění nebo komplikacím po nehodě či úrazu je bohužel občas nutné amputovat kočce ocas nebo končetinu.

Blechy a klíšťata

Blechy jsou u koček velmi rozšířené a jsou také hlavních příčinou jejich kožních problémů. Nejčastěji se u koček vyskytuje blecha kočičí (Ctenocephalides felis), můžeme u nich ale najít také blechy králičí a ježčí.