Amputace u koček

Kvůli onemocnění nebo komplikacím po nehodě či úrazu je bohužel občas nutné amputovat kočce ocas nebo končetinu. Působí to jako drastické opatření, nikdy se ale neprovádí bezdůvodně. I když je to pro majitele velmi znepokojující zákrok, kočky jsou mimořádně přizpůsobivé a obvykle se se ztrátou ocasu nebo končetiny vypořádají neuvěřitelně hladce.Po přechodném adaptačním období kočka často žije zcela normální život.

Amputace ocasu

Kočky mají dlouhý a velmi pohyblivý ocas, což znamená, že riziko jeho náhodného poranění nebo zlomeniny, vykloubení, abscesů a pokousání je poměrně vysoké. Amputace ocasu je relativně jednoduchý zákrok, který v naprosté většině případů nemá na život kočky dlouhodobý dopad.

Amputace končetiny

Končetinu je nutné amputovat v případě, že byla těžce poraněna při nehodě, anebo má závažné onemocnění (např. velký nádor nebo vrozená porucha). I když amputace působí jako drastické řešení, většina koček žije bez jedné končetiny zcela bez potíží.

Po amputaci se kočka určitou dobu učí pohybovat pouze na třech nohách. Po čase získá jistotu a měla by se opět naučit chodit a dokonce i běhat a skákat. V tomto období je třeba o kočku pečovat, nespěchat na ni a nenutit ji šplhat nebo skákat. Po čtyřtýdenní rekonvalescenci obvykle kočka nemusí výrazně omezovat své zvyky. Kočky s amputovanou zadní končetinou se většinou naučí pohybovat téměř normálně, kočky bez přední končetiny musí způsob chůze upravit výrazněji. Důvodem je to, že přední končetiny čtyřnohých zvířat nesou větší část tělesné hmotnosti. Starší kočky se po amputaci učí chodit déle než mladší zvířata.

Jak můžeme kočce pomoci

Hlavní zdrojem informací po operaci pro vás bude váš veterinář, který vám poradí, jak můžete kočce pomoci se rehabilitovat. Veterinář vám pravděpodobně doporučí, abyste kočku okamžitě po operaci převezli domů a zpočátku ji drželi v jedné místnosti, aby se nenamáhala a nepokoušela se skákat. Kočka může mít problémy s chozením na kočičí toaletu, takže je vhodné například do spodní části misky se stelivem vyříznout otvor, aby se jí do ní lépe dostala.

Celoživotně budete muset hlídat váhu kočky, protože nadváha znamená větší zátěž a opotřebení ostatních končetin, což může způsobit artritidu. Udržování optimální váhy je velmi důležité, protože kočky se po amputaci méně pohybují a mohou mít sklon k nadváze.

Ztráta končetiny může mít vliv i na způsob interakce s ostatními kočkami. Kočka už nemůže tak rychle utéct před nebezpečím, takže ji pouštějte mezi ostatní kočky pomalu a sledujte ji. Cílem je zajistit jí klid a bezpečí.

REKONVALESCENCE KOČEK PO OPERACI

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV