Ztráta sluchu u koček

Pokud má kočka potíže se sluchem, ovlivní to váš vzájemný vztah. Musíte jí především pomoci znovu se zorientovat ve světě, který ji obklopuje. Kočky jsou naštěstí mimořádně přizpůsobivé a se ztrátou sluchu se často vypořádají bez větších potíží. To však neznamená, že handicapovaná kočka nepotřebuje zvláštní péči.

Příčiny hluchoty

Kočky přicházejí o sluch z mnoha důvodů, a i když nejčastějším z nich je vysoký věk, majitelé by měli znát i další příčiny. Dočasná ztráta sluchu může být důsledkem mírné bakteriální, plísňové nebo parazitární (otodektový svrab) infekce nebo vedlejším účinkem některých léků. Trvalou hluchotu může způsobit zranění, těžká neléčená infekce středního ucha a neurologické potíže. Sluch mohou poškodit také nádory a polypy ve zvukovodu. Vrozená hluchota často postihuje čistě bílé kočky s modrýma očima.

Jak poznám, že kočka ztrácí sluch?

Někdy není jednoduché s jistotou poznat, že kočka neslyší. Kočky totiž mistrně využívají ostatní smysly (např. hmat a čich) a často ztrátu sluchu velmi dobře kompenzují. Hluchá kočka se na vás pravděpodobně neotočí, když se k ní blížíte, a nebude ani reagovat na hlasité zvuky nebo natáčet uši ke zdroji zvuku. Neslyšící kočku je obtížné vzbudit a často zareaguje až na váš dotek.

Jak můžeme neslyšící kočce pomoci

Potíže se sluchem mohou být pro kočku matoucí a stresující (zejména pokud je ztráta sluchu náhlá a nepřichází postupně), proto je důležité, abyste jí situaci co nejvíce usnadnili. Především je důležitá bezpečnost. Snažte se zabránit situacím, kdy by hluchota mohla kočku přímo ohrozit. Nebezpečí hrozí kočce na silnici, kde neuslyší přijíždějící auto, a ohrozit ji mohou i nepřátelská zvířata.

Každodenní komunikace s hluchou kočkou má omezení. Hlasové povely nahraďte gesty a pohyby rukou, které musí být jasné a stále stejné, aby si je kočka zapamatovala. Za tmy můžete použít baterku k přivolání kočky ke krmení. Skutečnost, že je kočka hluchá, neznamená, že nevnímá ostatními smysly. To, že se k ní blížíte, může například vycítit z vibrací podlahy nebo schodů. Kočka by o vás měla vždy vědět, abyste ji nepolekali neočekávaným dotykem. Zpočátku kočku za to, že reaguje na vaše pokyny nebo na vibrace, odměňujte pamlskem.

Pokud kočka nosí obojek, nezapomeňte na něj uvést svoji adresu, telefonní číslo veterináře a informaci, že je hluchá. Musí se však jednat o bezpečnostní obojek, který se v případě zachycení snadno rozepne či roztrhne. Jestliže vaše kočka ještě nemá mikročip, rychle to napravte.

PROBLÉMY S UŠIMA U KOČEK/UŠNÍ POTÍŽE U KOČEK

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV