Mýty o kočičí chřipce

Kočičí chřipka je časté onemocnění, můžete mu však snadno předcházet. V tomto článku vyvrátíme několik mýtů týkajících se tohoto onemocnění a nabídneme vám tipy a fakta pro péči o kočky, které vám pomohou při prevenci nákazy a udržení dobré kondice a zdraví vaší kočky.

1. Kočičí chřipku vyvolává virus chřipky

MÝTUS: „Kočičí chřipka“ je obecný název virové infekce horních cest dýchacích u koček. Nejčastěji ji vyvolává kočičí herpesvirus-1 (FHV-1) nebo kočičí kalicivirus (FCV). Lidská chřipka je odlišné onemocnění. Nachlazení může být u člověka následkem infekce až stovek virů, chřipku však mohou způsobit pouze chřipkové viry (typu A, B nebo C).

2. Kočky se mohou nakazit kočičí chřipkou z vakcíny

MÝTUS: Vakcína, kterou kočky dostávají pravidelně v rámci ročního vakcinačního schématu, je chrání před dvěma hlavními viry způsobujícími kočičí chřipku. Vakcíny obsahují buď usmrcené viry, nebo modifikované živé viry, které nemohou vyvolat kočičí chřipku.

3. Kočky mohou virus přenášet ještě před tím, než onemocní

FAKT: Infikované kočky vylučují viry ve slinách, slzách, nosních sekretech a dokonce v moči a výkalech, a to ještě před tím, než se u nich projeví příznaky onemocnění. Přenašeči virů jsou také některé zdravé kočky. Přenašeči nejsou nemocní, vylučují však virové částice, které mohou nakazit jiné kočky. Kočičí chřipka je pro ostatní kočky velmi nakažlivá.

4. Kočky musí být ve velmi těsném kontaktu, aby se vzájemně nakazily

MÝTUS: Virus způsobující kočičí chřipku přežívá ve většině typů prostředí až 1 týden, takže kočka dokonce vůbec nemusí přijít do styku s nakaženou kočkou a přesto se může nakazit. Viry se snadno přenáší kontaktem s infikovanými textiliemi z pelíšků, miskami s vodou a krmivem, škrabadly, kočičími toaletami a dokonce s oblečením a rukama lidí, kteří se dotkli infikované kočky. Pro prevenci šíření onemocnění jsou tudíž zásadní přísná hygienická opatření.

5. Očkování proti kočičí chřipce potřebují pouze koťata a starší kočky

MÝTUS: Kočičí chřipku mohou dostat kočky v jakémkoliv věku a pro prevenci vzniku onemocnění je proto potřeba očkovat všechny kočky. Nakažené dospělé kočky většinou nejsou v ohrožení života, jejich stav ale může být velmi vážný. Pro koťata, starší kočky a kočky s oslabenou imunitou může být kočičí chřipka smrtelná. Novorozená koťata mají zpočátku protilátky od matky, jejich imunita vůči kočičí chřipce ale postupně slábne a koťata začínají být vůči infekci náchylná. Zvíře musí zpočátku dostat dvě dávky vakcíny a poté je třeba je pravidelně přeočkovávat.

6. Nejlepším lékem na chřipku jsou antibiotika

MÝTUS: Antibiotika nepůsobí proti virovým infekcím, takže nezničí ani viry způsobující kočičí chřipku. Stejně tak nejsou účinné běžně používané protivirové léky. Léčení kočičí chřipky spočívá v léčbě příznaků a cílem je zajistit, aby se kočka cítila lépe a přijímala potravu. V některých případech mohou antibiotika pomoci, protože stejně jako při chřipce u člověka se může do virem poškozené výstelky nosní tkáně a dýchacích cest dostat bakteriální infekce, která působí komplikace.

7. Člověk může od kočky dostat chřipku a naopak

ČÁSTEČNÝ FAKT: Člověk se nemůže nakazit viry způsobujícími kočičí chřipku. I když od kočky chřipku dostat nemůžete, kočka se může určitými formami chřipky nakazit od vás. Bylo hlášeno několik případů přenosu určitých chřipkových virů (např. virus „prasečí chřipky“ H1N1) z člověka na kočku. Nejlepším způsobem prevence přenosu je důsledná osobní hygiena a pravidelné mytí rukou.

8. Kočičí chřipka není vážné onemocnění – je to něco jako nachlazení u člověka

MÝTUS: Řada koček nakažených kočičí chřipkou má stejné příznaky jako lidé se silným nachlazením – např. rýma, výtok z očí, kýchání, zánět spojivek a afty. Následky infekce (stejně jako příznaky onemocnění u koček) mohou být daleko závažnější: od sekundárních bakteriálních infekcí (zápal plic nebo zánět nosní dutiny) až po smrt zvířete (zejména koťat, starších koček a koček s oslabenou imunitou). Nachlazení je u koček zcela jiné onemocnění – v každém případě je dobré se poradit s veterinářem. Z většiny koček infikovaných jedním ze dvou virů kočičí chřipky se stávají chroničtí přenašeči, kteří mohou být nadále zdrojem nákazy pro ostatní kočky. Pro prevenci onemocnění je nutné kočku pravidelně očkovat.

PREVENCE KOČIČÍ CHŘIPKY

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV