Tipy pro zdraví koček

Každý si pochopitelně přeje, aby jeho kočka byla zdravá a v dobré kondici. Abychom vám pomohli zajistit vaší kočce spokojený zdravý život, sestavili jsme seznam nejčastějších zdravotních problémů u koček. Připojujeme také několik tipů, na co se při běžné prohlídce kočky zaměřit. Pokud vás na zdravotním stavu vaší kočky cokoliv znepokojuje, obraťte se na veterináře.

Prevence zdravotních obtíží

Říká se, že prevence je lepší než léčba – pokud jde o kočky, platí to dvojnásob. Dbejte na to, aby vaše kočka byla pravidelně očkovaná proti běžným kočičím nemocem a aby dostávala preventivní přípravky proti vnitřním parazitům a blechám, které vám doporučí veterinář. Měli byste také pravidelně kočce čistit zuby, aby měla v dobrém stavu ústní dutinu a chrup. Podmínkou vynikající kondice vaší kočky je také mimořádně kvalitní strava.

Tělesná kondice

Když přejíždíte kočce rukama po těle, měli byste poměrně snadno cítit a někdy i vidět žebra, která jsou překryta pouze tenkou vrstvou tuku. Při pohledu shora by měla být zřetelně vidět silueta připomínající tvar přesýpacích hodin. Tuková vrstva na břiše by měla být jen velmi tenká.

Uši, oči, nos

Kočka by měla mít vždy čisté uši bez hustého hnědého voskovitého výtoku. Uši by neměly být zarudlé, neměly by kočku svědit a měly by být bez výrazného zápachu.

Oči by měly být jasné a čisté, bez příznaků slzení, zarudnutí nebo bolesti. Uši většinou není nutné kočkám čistit, pokud však tato nutnost nastane, použijte navlhčený kousek vaty a jemně vytřete pouze oblasti ucha, na něž dobře vidíte. Nikdy nic nevsunujte dovnitř zvukovodu (zejména se to týká tvrdých předmětů), mohlo by dojít k vážnému poškození ušního bubínku.

Nos by měl být na dotek měkký a vlhký. Na povrchu nosu by neměly být strupy. Neměli byste také pozorovat výtok nebo krvácení.

Péče o ústní dutinu

Zápach z ústní dutiny může poukazovat na primární zažívací či ledvinové obtíže. Nejčastěji se však jedná o bakterie nebo plak na zubech či dásních, což může vést tvorbě zubního kazu a onemocnění dásní.

Zuby by měly být bílé bez nadměrné vrstvy zubního kamene. Dásně by měly mít zdravou růžovou barvu (nebo černou barvu v závislosti na pigmentaci kůže kočky). Vyšetřit je třeba veškeré příznaky zarudnutí, otoku či krvácení. Požádejte veterináře nebo veterinární sestru, aby vám předvedli, jak kočce čistit zuby. Pravidelným čištěním zubů s použitím speciální veterinární pasty a jemného kartáčku zajistíte, že kočka bude mít zdravé zuby a dásně.

Kůže a srst

Kůže by měla být růžová nebo černá (záleží na kožním pigmentu daného plemene). Srst by měla být hustá (záleží na plemeni) a zářivá bez polámaných chlupů, lysin, lupů a blech. Kočky línají po celý rok, nejvíc v létě a na podzim.

Krmení a příjem tekutin

Kočky příliš často pít nevidíte (pijí totiž rády z neobvyklých zdrojů vody), takže je třeba, aby měly neustále přístup k velké misce s čistou pitnou vodou. Miska musí být keramická nebo kovová (plastové misky mohou ovlivnit chuť vody, což může kočku odrazovat). Vhodné je také používat širokou misku, která je dostatečně velká, aby se kočka při pití nedotýkala vousy okrajů.

I když jsou některé kočky velmi vybíravé, buďte trpěliví a dávejte jim vysoce kvalitní krmivo, které jste jim vybrali – i ty nejmlsnější kočky nakonec budou jíst to, co jim dáte.

Občasné dávení potravy a zvracení smotků chlupů je běžné, pravidelné zvracení však může souviset s různými zažívacími problémy nebo jinými nemocemi. Pokud tedy kočka častěji zvrací, měl by ji prohlédnout veterinář. Stolice by měla být pevná, měla by mít stále stejnou hnědou barvu a neměla by obsahovat krev nebo hlen. Při vyprazdňování by se kočka neměla namáhat.

Pokud kočka často močí nebo se močit snaží, ale nemůže se vymočit či vyprázdnit, má pravděpodobně nějaké onemocnění dolních močových cest. Jestliže v moči kočky najdete krev, okamžitě se obraťte na veterináře. Pokud se váš kocour nemůže vymočit, okamžitě ho vezměte k veterináři. Mohl by mít zablokované močové cesty, což je akutní stav.

Chování a nálady

Kočky umí mistrně skrývat, že je něco bolí či trápí. Obecně ale platí, že pokud se kočka vyhýbá kontaktu s člověkem, bývá to varovný signál. Kočky jsou stejně jako lidé individuality. Některé jsou od přírody plaché, takže je potřeba pečlivě sledovat odchylky od jejich běžného chování. Nemocné kočky také močí na neobvyklých místech nebo jsou bez zjevného důvodu nezvykle agresivní. Protože jsou kočky mistři ve skrývání příznaků nemocí, pečlivé pozorování změn jejich chování vám pomůže zjistit případný problém.

BĚŽNÉ ZDRAVOTNÍ POTÍŽE, KTERÉ MOHOU POSTIHNOUT KAŽDOU KOČKU

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV