Blechy a klíšťata

Blechy jsou u koček velmi rozšířené a jsou také hlavních příčinou jejich kožních problémů. Nejčastěji se u koček vyskytuje blecha kočičí (Ctenocephalides felis), můžeme u nich ale najít také blechy králičí a ježčí. Bleší kousnutí vyvolává u některých koček alergickou reakci (alergická dermatitida vyvolaná bleším kousnutím, FAD). Blechy působí jako mezihostitelé některých tasemnic, což znamená, že pokud má vaše kočka blechy, je třeba jí podat také přípravek proti tasemnicím. Těžké zamoření blechami může u koťat vyvolat anémii, která je může ohrožovat i na životě. Nezapomínejte, že blechy mohou pokousat také člověka, i když blecha kočičí naštěstí na lidech neparazituje!

Co víme o blechách? Co víme o klíšťatech?

Blechy jsou nejčastějšími vnějšími parazity koček i psů. Dospělá blecha žije několik měsíců a většinu života stráví parazitováním na kočce, kde saje krev a klade vajíčka. Samičky kladou denně až 50 vajíček, která odpadávají na podlahu. Líhnou se z nich malé larvy, které se zavrtávají do koberců, čalounění a často také do textilií v kočičích pelíšcích. Z larev se zakuklují do kokonů připomínajících hedvábí. Kukly přežívají ve stavu vegetativního klidu po dobu 2-4 týdnů, někdy i déle. Jakmile ucítí teplo a vibrace, vylíhnou se z nich dospělé blechy, které naskáčou na procházejícího hostitele a zahájí další životní cyklus. Blechy mohou také přenášet různá onemocnění, včetně některých krevních parazitů.

Klíšťata parazitují tak, že se svým ústním ústrojím zakousnou do kůže kočky a sají krev. Klíšťata jsou osminozí paraziti černé, hnědé, červené nebo světle hnědé barvy. Nenasáté klíště je velmi malé. Jakmile začne klíště sát krev, začne se zvětšovat až do velikosti zrnka hrachu hnědé barvy. Klíšťata patří mezi pavoukovce a mají mnohem delší životní cyklus než blechy. I když naštěstí tráví většinu života mimo hostitele, přenáší závažné choroby a mohou najednou naklást tisíce vajíček.

Jak poznám, že kočka má blechy nebo klíšťata?

Nejzřetelnějším příznakem zamoření kočky blechami je neustálé škrábání. Některé kočky se neškrábou, nadměrně si však čistí srst, což vede ke vzniku lysin. Blechy jsou hnědočerné a dorůstají velikosti 1-2 mm. Rychle se pohybují a je obtížné je zahlédnout. Můžete je najít přímo na kočce, anebo si můžete všimnout malých černých teček (výměšky blech) v srsti kočky při vyčesávání. Že se jedná skutečně o výměšky blech, si ověříte tak, že tečku položíte na kousek navlhčeného papírového kapesníku. Pokud černá tečka zčervená (kvůli obsahu natrávené krve), jedná se o výměšek blechy. Sezóna blech vrcholí na konci léta, kdy je vysoká vlhkost vzduchu a vyšší teplota. Kvůli používání ústředního topení jsou ale dnes blechy aktivní i v zimě.

Klíšťata jsou snadno viditelná pouhým okem, zejména pokud jsou nasátá krví, kdy připomínají malé bradavice. U koček najdete klíšťata většinou v oblasti hlavy a krku. Odhalíte je snadno tak, že kočce rozhrnete srst a přejíždíte jí prsty po kůži. Klíště na pohmat připomíná bulku či hrbolek velikosti hrášku. Klíšťata se pohybují ve venkovním prostředí, takže se vyplatí kočce po každém pobytu venku prohlédnout srst.

Možnosti ochrany

Přípravky proti blechám a klíšťatům jsou k dispozici ve formě prášků, sprejů, „spot on“ aplikátorů nebo dokonce injekcí. O výběru vhodného přípravku proti blechám se vždy poraďte s veterinářem a dávejte přednost schváleným veterinárním přípravkům, jejichž bezpečnost a účinnost musí být ze zákona testována.

Chcete-li se zbavit blech, musíte se zaměřit nejen na samotnou kočku, ale na celou domácnost. Používejte kombinaci přípravků, které hubí dospělé blechy (adulticidy) a brání vývoji vajíček v dospělce (inhibitory vývoje hmyzu nebo regulátory růstu).

Při odstraňování klíštěte příliš nespěchejte, abyste v kůži kočky nezatrhli ústní ústrojí a nedošlo k infekci a bolestivému zánětu. Požádejte raději veterináře nebo veterinární sestru o speciální nástroj na odstraňování klíšťat, který klíště bezpečně odstraní. Po odstranění parazita se ujistěte, že klíště je celé (prohlédněte hlavovou část a končetiny) a že v kůži nic nezůstalo.

Některé přípravky proti blechám hubí také klíšťata (některé dokonce se stejnou účinností), i když může být nutné aplikovat je častěji než při ochraně proti blechám.

Další způsoby ochrany

Repelenty odpuzující blechy často obsahují „přírodní“ přísady, jako je citronelový nebo eukalyptový olej. Tyto produkty nicméně nejsou podrobeny bezpečnostním testům povinným pro schválené veterinární přípravky, takže mohou být neúčinné nebo dokonce pro kočky toxické. Vždy je lepší použít schválený veterinární přípravek.

Kvalitní krmiva, jako je např. PRO PLAN Cat, obsahují živiny podporující dobrý stav kůže a srsti (např. omega 3 mastné kyseliny a proteiny). Více podrobností najdete zde.

PREVENCE PROTI PARAZITŮM: OCHRANA DOMÁCNOSTI PŘED PARAZITY

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV