Jak odčervovat kočky

U koťat i dospělých koček se velmi často vyskytují střevní paraziti, jako jsou tasemnice a škrkavky. Pokud kočka nemá ve střevech opravdu velké množství parazitů, paraziti obvykle nemají žádný negativní dopad na její zdraví. Příznaky masivního zamoření kočky parazity zahrnují podráždění kolem konečníku, zvětšené břicho, váhový úbytek a průjem, který občas obsahuje i parazity. Někteří červi se mohou přenést i na člověka, takže pro zdraví zvířat i lidí je nutné kočky pravidelně odčervovat.

Co jsou to intestinální paraziti a jak se mohou dostat do střev mé kočky?

Škrkavky (Toxocara cati aToxascaris leonina) jsou nejčastějšími střevními parazity u koťat a koček. Škrkavky jsou dlouhé a bílé; vzhledem připomínají špagety. Vajíčka těchto červů se přenášejí výkaly a přežívají řadu měsíců nebo let v půdě. Kočky se obvykle nakazí třemi hlavními způsoby přenosu:

  • • Kočka přímo pozře vajíčko z kontaminované půdy (např. při olizování tlapek)
  • • Kočka uloví hlodavce, který předtím pozřel vajíčka parazita z prostředí (kontaminované půdy)
  • • Kotě přijme larvy červa v mateřském mléce (pouze u Toxocara cati). Většina novorozených koťat se škrkavkami nakazí tímto způsobem.

Tasemnice (Dipylidium caninum a Taenia taeniaeformis) jsou dlouhé a ploché a skládají se z řady článků, které obsahují vajíčka. Články, které kočka pravidelně vylučuje ve výkalech, připomínají zrnka rýže, která se někdy pohybují kolem konečníku kočky nebo v jejím pelíšku. Aby mohly tasemnice dokončit svůj životní cyklus, musí se jejich vajíčka z prostředí dostat k mezihostiteli. Kočka se pak nakazí pozřením mezihostitele. Mezihostiteli jsou například blechy nebo hlodavci. Pokud má vaše kočka blechy, musíte jí dát přípravek proti tasemnicím a naopak. Ošetření proti tasemnicím potřebuje i v případě, že loví hlodavce.

Jak odčervit kočku nebo kotě

Koťata: Vzhledem k tomu, že škrkavky se u koťat vyskytují velmi často, je potřeba začít s odčervováním odmalička. Většinou se doporučuje použít u koťat přípravek proti škrkavkám každé 2 týdny v období od 2 do 8 týdnů věku, poté každý měsíc až do věku 6 měsíců a od té doby jednou za 1-3 měsíce. Ošetření proti tasemnicím potřebují koťata jen v případě, že mají blechy.

Dospělé kočky by se měly odčervovat jednou za 1-3 měsíce přípravkem, který působí proti škrkavkám i tasemnicím.

Na trhu je řada různých odčervovacích přípravků – nejúčinnější, nejbezpečnější a nejvhodnější přípravek pro vaše kotě nebo kočku vám doporučí veterinář. Odčervování koček je snadné, protože odčervovací přípravky jsou k dispozici ve formě tekutin, past, granulí nebo ochucených tablet a také "spot on" (lokálních) přípravků. Můžete si tak vybrat přípravek, který vám nejlépe vyhovuje a který je nejvhodnější pro vaši kočku.

Střevní paraziti a zdraví lidí

Kočičí škrkavky ohrožují zdraví lidí. Lidé se mohou nakazit zárodky škrkavek při kontaktu s kočičími výkaly nebo kontaminovanou půdou. Na místech, která kočky používají k vyprazdňování, si nesmí hrát děti. Dětská pískoviště, kde si děti právě nehrají, přikrývejte, aby do nich kočky nekálely. Při práci na zahradě je vhodné používat rukavice; kočičí toalety čistěte každý den.

Odčervování je jednoduché a pokud budete odčervovat pravidelně, bude vaše kočka zdravá a zároveň zabráníte přenosu infekce na vaše blízké a další osoby!

NA CO SE ZEPTAT VETERINÁŘE NA KLINICE

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV