Prevence proti parazitům: Ochrana domácnosti před parazity

I když s kočkami rádi sdílíte svůj domov, kočičí parazity doma mít určitě nechcete! Řada parazitů napadá pouze kočky, někteří ale mohou být problémem i pro lidské zdraví. Proto byste měli výskytu parazitů v domácnosti předcházet.

Co je parazit?

Podle slovníku je parazit „organismus, který žije a živí se v těle či na těle hostitele odlišného druhu a působí mu tím újmu“. Mezi běžné cizopasníky koček patří vnější paraziti, jako jsou blechy a klíšťata, a vnitřní (střevní) paraziti, např. škrkavky a tasemnice.

Jak se paraziti dostanou do domácnosti?

Blechy a klíšťata se do bytu obvykle dostanou v srsti vaší kočky nebo v srsti jiných koček a psů, kteří vás navštíví. Blechy si můžete přinést domů i sami na botách nebo na oblečení. Blechy kladou vajíčka, která mohou v kobercích ve stavu vegetativního klidu přežívat řadu měsíců, než se vylíhnou a napadnou vaši kočku.

Klíšťata žijí ve vysoké trávě a přichytávají se na srst koček. Přisátá klíšťata mohou připomínat malé bradavice. Některá klíšťata také přenášejí infekce, např. lymeskou boreliózu. Většina druhů klíšťat parazituje jen na kočkách a nezamoří domácnost.

Škrkavky se mohou do těla kočky dostat tak, že kočka pozře vajíčka parazita z prostředí kontaminovaného výkaly nakažených koček anebo hlodavce, který je sám nakažený škrkavkami. Koťata se mohou navíc škrkavkami nakazit od matky z mateřského mléka.

Tasemnice se dostávají do střev koček tím, že uloví nakaženého hlodavce, nebo spolknou nakaženou blechu při péči o srst.

Jak se proti nim bránit?

Vhodné léčivé přípravky proti blechám a klíšťatům doporučí veterinář, který vám také poradí s prevencí výskytu parazitů. Kvůli snadnému použití jsou velmi oblíbené přípravky typu „spot on”, které se aplikují do srsti v zadní části krku kočky, k dispozici jsou však i další typy přípravků (např. spreje, tablety). Pokud má kočka blechy, musíte ošetřit insekticidním sprejem i byt. Důsledně dodržujte návod k použití a nikdy tyto spreje nestříkejte přímo na kočky nebo v blízkosti akvárií, protože jsou pro zvířata jedovaté. Pokud má kočka klíště, odstraníte ho nástrojem k odstraňování klíšťat. Nikdy za klíště jen tak netahejte, mohli byste v kůži kočky zatrhnout jeho kusadla (hlavičku), což by mohlo vyvolat infekci.

Střevní paraziti: Abyste zabránili výskytu vnitřních parazitů, musíte kočku pravidelně odčervovat přípravkem, který vám doporučí veterinář. Odčervovat je třeba i velmi malá koťata (od 3 týdnů věku), protože se škrkavkami obvykle nakazí od matky. Pokud má vaše kočka blechy nebo loví venku, musí dostávat také přípravky proti tasemnicím. Dobrá zpráva je, že řada odčervovacích přípravků působí proti škrkavkám i tasemnicím, takže stačí jediná dávka! Nechte si od veterináře doporučit odčervovací přípravek, který bude pro vaši kočku nejvhodnější. Veterinář vám také řekne, jak často byste měli kočku odčervovat.

I když paraziti kočkám i lidem znepříjemňují život, při dodržování preventivního režimu ochrany proti blechám a vnitřním parazitům, který vám doporučí veterinář, bude vaše kočka v pořádku.

BLECHY A KLÍŠŤATA

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV