Prevence kočičí chřipky

Kočičí chřipka má velmi podobný průběh jako chřipka nebo nachlazení u člověka. Mezi příznaky kočičí chřipky patří bolest v krku nebo rýma, kýchání a horečka. I když toto onemocnění většinou neohrožuje život dospělé kočky, může vést k chronickým potížím (např. rýmě). Koťata a starší kočky může postihnout závažněji. V tomto článku se podrobněji zaměříme na kočičí chřipku, její příčiny a také na prevenci, díky které může vaše kočka zůstat zdravá po celý rok.

Příčiny kočičí chřipky

Kočičí chřipka je chřipce podobné onemocnění postihující horní cesty dýchací koček. Obvykle ji vyvolávají dva viry, kočičí herpesvirus nebo kalicivirus, mohou ji však způsobovat také bakterie Chlamydophila felis (dříve označované jako Chlamydia) – a Bordetella bronchiseptica, původce psincového kašle u psů. Doba rozvoje příznaků od počátku infekce je 3-5 dnů. Od objevení se příznaků trvá onemocnění až 7 dnů, může však probíhat i déle. Kočky se mohou stát přenašeči viru, i když jsou zdravé. Virus přežívá v prostředí až 1 týden. Bakteriální infekce může trvat měsíc i déle.

Různé příznaky

  • • Nejtěžší příznaky způsobuje kočičí herpesvirus, který může vyvolávat vředy v oblasti oka.
  • • Kalicivirus vyvolává příznaky onemocnění horních cest dýchacích včetně zápalu plic a může způsobovat vředy v ústní dutině a občas také artritidu (zánět kloubů). Koťata mohou přechodně kulhat. Kalicivirová infekce je obvykle mírná a méně často vede k těžkým komplikacím.

Prevence

Prevence kočičí chřipky není tak složitá, jak bychom čekali. Před infekcí dobře chrání očkování a udržování čistoty v domácnosti:

Vakcína – nejlepší způsob ochrany před kočičí chřipkou. I když vakcína nemůže chránit před všemi kmeny viru, nejčastěji se vyskytující kmeny pokrývá. Než kočka dosáhne dospělosti, musí dostat dvě dávky. Poté je kočku třeba pravidelně přeočkovávat. Dostupné jsou také vakcíny proti bakteriálním původcům kočičí chřipky. Zeptejte se veterináře, jestli je tato vakcína pro vaši kočku vhodná.

Udržujte čistotu – bakterie a viry, které se mohou vyskytovat na deskách stolů a podlaze, můžete likvidovat běžnými desinfekčními prostředky. Riziko infekce se sníží, pokud budete pravidelně prát textilie z pelíšku kočky a umývat misky na vodu a krmivo a běžně používané hračky. Nezapomeňte pravidelně vysávat místa, kde se kočka ráda schovává.

Kvalitní krmivo – správné krmivo a zdravý životní styl jsou základem odolného imunitního systému. Výhody zdravé stravy můžete kočce dopřát podáváním krmiv Purina Pro Plan.

Pokud kočka přece jen onemocní kočičí chřipkou, je důležité doma velmi pečlivě udržovat čistotu. Nemocné kočce věnujte mimořádnou péči a pokuste se ji přimět k příjmu krmiva podáváním chutných pamlsků a laskavým přístupem. Pokud máte více koček, je nutné nemocnou kočku od ostatních izolovat a dezinfikovat všechny prostory, kde bývají zvířata společně.

MÝTY O KOČIČÍ CHŘIPCE

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV