Onemocnění močového ústrojí u koček

Termínem onemocnění dolních močových cest u koček (FLUTD) označujeme celou řadu problémů s močovým měchýřem a močovou trubicí. Stejně jako u všech zvířat, i u koček je onemocnění močového ústrojí velký problém. Obtížná průchodnost močových cest může být mimořádně bolestivá a může i ohrozit život kočky. Pokud kočka při močení projevuje známky nepohodlí nebo se nemůže vůbec vymočit, okamžitě se poraďte s veterinářem. Onemocnění dolních močových cest je časté a komplikované onemocnění, které ovlivňuje zdraví i chování kočky, a málokdy má jen jednu příčinu.

Příznaky potíží s močovým měchýřem

Mezi příznaky problémů s močovým měchýřem patří námaha při močení, bolesti při močení (mňoukání při používání kočičího záchodu), časté olizování genitálií, krev v moči, málo moči nebo žádná moč při snaze vymočit se a v některých případech močení mimo kočičí záchod. V takových případech se hned obraťte na veterináře, aby bylo případné vážné a život ohrožující onemocnění včas podchyceno.

Příčiny

Problémy s močením u koček mohou mít několik příčin. Patří mezi ně například:

Idiopatická cystitida – častý stav vyvolávající bolestivý zánět měchýře. Při zánětu pronikají do moči bílkoviny a krev, které u kocourů mohou ucpat močovou trubici. Jedná se o komplikaci ohrožující život kočky.

Kameny v močovém měchýři – méně častý problém. Kočky mohou mít v měchýři různé typy močových kamenů (nejčastěji je to struvit nebo šťavelan vápenatý), které mohou u kocourů způsobit ucpání močové trubice.

Anatomické abnormality – kočky se mohou s abnormální anatomií dolních cest močových narodit, nebo může vzniknout následkem zranění. Příznaky závisí na místu a typu abnormality.

Bakteriální infekce močového ústrojí – u koček bez jiných zdravotních problémů jsou velmi neobvyklé. Kočky s diabetem nebo onemocněním ledvin mohou být náchylnější k infekcím, jedná se však o velmi vzácnou primární příčinu onemocnění močových cest.

Věk a hmotnost – potíže s močovým ústrojím mohou trápit kočky s nadváhou a/nebo starší kočky a také kočky, které často zažívají stres. Je prokázáno, že idiopatická cystitida se zhoršuje při stresu, který vyvolá například stěhování nebo nový přírůstek do rodiny (dítě nebo jiná kočka).

Diagnóza

Veterinář potvrdí konkrétní diagnózu pomocí několika testů. Pro vyloučení některých primárních onemocnění je možné provést krevní testy; vzorek moči je testován na přítomnost zánětlivých buněk, krve a krystalů; je stanovena koncentrace moči.

Pokud má kočka ucpanou močovou trubici, musí tento stav okamžitě řešit veterinář. Kočka musí dostat silná sedativa nebo anestetikum a do močové trubice je zasunut močový katétr, kterým se odstraní blokáda a obnoví normální průtok moči. Kočka možná bude muset dostávat tekutiny pomocí infuze a také další léky a někdy je nutné ji na několik dnů hospitalizovat. Močové kameny je někdy třeba odstranit chirurgicky, u některých typů kamenů musí kočka přejít na jinou stravu. Ve vzácných případech bakteriální infekce jsou podávána antibiotika. Léčba idiopatické cystitidy je náročná a zahrnuje následující opatření:

  • • Úleva od bolesti – FLUTD z jakékoliv příčiny je velmi bolestivá a představuje pro kočky mimořádný stres. Bolest vede také k dalšímu zužování močové trubice, čímž se zvyšuje riziko jejího ucpání.
  • • Léky – uvolnění močové trubice u kocourů může blokádě zabránit nebo ji vyléčit. Veterinář může kočce předepsat také léky zlepšující stav výstelky stěny močového měchýře. Podávání dalších léků závisí na okolnostech konkrétního případu.
  • • Zmírnění stresu – stres hraje při idiopatické cystitidě velkou roli, takže byste měli s veterinářem probrat stresové faktory, které ovlivňují život vaší kočky. Doporučujeme poradit se se specialistou na chování zvířat. Úzkost pomáhají u koček zmírnit přípravky obsahující syntetické feromony (tyto přípravky vám poskytne veterinář). Stres zmírňuje také zdravý pohyb.
  • • Snížení koncentrace moči – například přechodem ze suchého na vlhké krmivo nebo přidáním trochy vody do vlhkého krmiva.

Léčba FLUTD je obtížná a je nutné se během ní obrnit trpělivostí. Přemýšlejte o tom, co vaši kočku v každodenním životě stresuje, a jak můžete tento stres zmírnit. Pokud si všimnete výrazné změny v chování vaší kočky, promluvte si o tom s veterinářem nebo s odborníkem na chování zvířat.

KASTRACE U KOČEK: PROČ KOČKY KASTROVAT A CO PO KASTRACI OČEKÁVAT?

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV