Ztráta zraku u koček

Kočky mají vynikající zrak, ale bohužel nejsou imunní vůči potížím se zrakem a mohou pochopitelně také oslepnout. I když kočka může oslepnout náhle, slepota je častěji důsledkem postupného procesu. Majitel si tak potíží své kočky nemusí všimnout až do chvíle, kdy zvíře zcela oslepne. Slepota nejčastěji postihuje starší kočky.

Mezi příčiny ztráty zraku patří trauma, neurologické potíže, šedý zákal, zelený zákal, nádory v oblasti oka, zánět, infekce a vysoký krevní tlak. Kočky jsou naštěstí velmi přizpůsobivé a dokážou ztrátu zraku kompenzovat využitím vynikajícího čichu a hmatu. Vrozené příčiny slepoty nejčastěji pozorujeme u čistokrevných koček.

Jak poznám, že kočka je slepá?

Pokud kočka začne narážet do předmětů ve svém okolí, je jasné, že ztrácí zrak. Pokud je dezorientovaná a pohybuje se po bytě výrazně opatrněji než dříve, má pravděpodobně problémy se zrakem. Pokud kočka oslepne náhle, bude nejspíš ve velkém stresu. Příznakem infekce nebo jiných změn způsobujících slepotu je také abnormální vzhled očí.

Kočka může oslepnout pouze na jedno oko. V takovém případě nedělejte prudké pohyby a nevydávejte náhlé zvuky na straně, kam kočka nevidí. Mohlo by ji to polekat.

Jestliže se vám na stavu vaší kočky cokoliv nezdá, nechte ji prohlédnout veterinářem. Některá onemocnění lze účinně léčit, což zabrání další ztrátě zraku. Náhlá ztráta zraku je akutní stav. Kočku okamžitě vezměte k veterináři, který se pokusí zrak zvířete zachránit.

Jak slepé kočce usnadnit život

S kočkou, která nevidí, je možné komunikovat převážně prostřednictvím sluchových vjemů. Kočku především nesmíte vylekat, zejména pokud si teprve na nový způsob života zvyká. Bude třeba, abyste na ni častěji volali a častěji na ni mluvili.

Pokud kočka nevidí, neměla by chodit ven. Pobývat by měla pouze v bytě, anebo ji můžete pouštět do dobře zabezpečené zahrady. Pokud to kočce nevadí, můžete ji vzít ven na vodítku nebo v postroji.

Slepé kočky se při orientaci v prostoru spoléhají na čichové vjemy a paměť. Krmivo, nábytek v bytě a kočičí toaleta by proto měly zůstat tam, kde byly v době, kdy kočka ještě viděla. Usnadní jí to život. Kočka, která nevidí, bude změny v rozmístění nábytku vnímat citlivěji. Kočku, která oslepla teprve nedávno, zpočátku držte v uzavřenějším prostoru a jen postupně ji pouštějte do ostatních částí bytu, aby se nové situaci přizpůsobila bez pocitu ohrožení.

Uklízejte a nenechávejte na neobvyklých místech předměty, které by mohly kočce překážet.

Každá handicapovaná kočka by měla mít rychloupínací obojek s kontaktními údaji majitele a také jménem, adresou a telefonním číslem příslušného veterináře. Štítek by měl také obsahovat jednoznačnou informaci, že kočka je slepá. Jako u všech koček důrazně doporučujeme aplikaci mikročipu.

ZTRÁTA SLUCHU U KOČEK