Běžné zdravotní potíže, které mohou postihnout každou kočku

Existuje řada běžných potíží, které mohou postihnout kteroukoliv kočku. Pokud se kočky necítí dobře, bývají často letargické a nevyhledávají kontakt s lidmi nebo ostatními zvířaty. Pokud máte starost o zdraví své kočky, poraďte se s veterinářem.

Změny v příjmu potravy

Náhlé změny v chování kočky mohou být příznakem onemocnění. Jedním z nejsnadněji rozpoznatelných příznaků problémů je změna v příjmu potravy. Důvod odmítání krmiva může být i jiný (kočka například loví myši nebo je příliš horko), ale snížený příjem potravy může poukazovat i na onemocnění. Pokud navíc kočka výrazně hubne, je potřeba se poradit s veterinářem.

Problematické může být ale i přibírání na váze a obezita. U zdravé kočky byste měli snadno pod kůží nahmatat žebra. Pokud žebra nenahmatáte, kočka má pravděpodobně nadváhu, s jejímž řešením vám pomůže veterinář. Bez porady s veterinářem kočce nesnižujte krmný příděl, protože náhlé omezení příjmu potravy může u koček vyvolat těžké jaterní potíže.

Změny v příjmu tekutin

Pokud kočka více pije nebo močí, může to být příznak diabetu nebo onemocnění ledvin. Když si u vaší kočky všimnete, že méně nebo více pije nebo je stelivo v kočičí toaletě více nasáklé močí, poraďte se s veterinářem. Veterinář se vás pravděpodobně zeptá, kolik vody vaše kočka denně vypije. Před návštěvou ordinace se proto pokuste změřit, kolik vaše kočka vypila vody za 24 hodin.

Zvracení

Občasné zvracení smotků chlupů nebo nebo trávy je u některých koček normální. Pokud je ale zvracení častější nebo kočka zvrací krmivo či krev, jedná se o závažný problém. Pokud zvracení provází letargie, deprese, průjem nebo ztráta chuti k jídlu, ukazuje to zdravotní problém, který by měl řešit veterinář.

Problémy s močením a vylučováním

Jestliže kočka chodí na kočičí toaletu častěji, než je běžné, anebo jsou její výkaly neobvykle tvrdé, měkké nebo vodnaté, může se jednat o příznak onemocnění. V následujících případech by měl veterinář zjistit, zda kočka nemá zácpu: výkaly jsou tvrdé nebo plné chlupů; kočka se při vyprazdňování namáhá; kočka se nevyprázdnila již několik dnů apod. Důvod těchto problémů může být velmi jednoduchý (např. změna krmiva), pokud si však nejste jistí, poraďte se s veterinářem. Na veterináře se obraťte také v případě, že kočka má průjem, neobvykle měkkou stolici, anebo má ve stolici krev či hlen.

Potíže s dolními cestami močovými (měchýř a močová trubice) mohou vést k tomu, že kočka častěji chodí na kočičí toaletu. Na misce se stelivem může dokonce nějakou dobu setrvávat v dřepu bez toho, že by se vymočila (anebo vyloučí jen velmi malé množství moči). Mezi další příznaky patří mňoukání při močení nebo vylučování moči s příměsí krve. Pokud si těchto příznaků všimnete u kocoura, je nutné okamžitě vyhledat veterináře, protože neschopnost močit může samce ohrožovat na životě.

Pohybové problémy

Pokud kočka kulhá, pohybuje se pomaleji nebo při vstávání a lehání působí ztuhlým dojmem, může mít problémy s kostmi nebo klouby, o kterých by měl vědět veterinář. S veterinářem se poraďte také v případě, že kočka je neobvykle hyperaktivní, chová se ztřeštěně a nesnáší, když se s ní jakkoliv manipuluje. Tyto změny mohou také poukazovat na zdravotní problém.

Kožní problémy

Stav kůže a srsti je velmi dobrým ukazatelem zdravotního stavu. Kůže by měla být hladká a růžová nebo černá, srst by měla být jemná a zářivá. Pokud se kočka škrábe nebo nadměrně olizuje, má na kůži strupy nebo se tahá za chlupy, pravděpodobně trpí nějakým kožním onemocněním. Škrábání a přítomnost malých černých teček v srsti, především na zádech a nad kořenem ocasu, je příznakem zamoření blechami. Pokud má kočka zarudlé uši nebo jí z uší vytéká nahnědlá tekutina, musí ji vyšetřit veterinář.

cat

Neobvyklé chování

Jedním z nejběžnějších indicií, že se vaše kočka necítí dobře, jsou náhlé změny chování. Pokud se kočka uzavírá do sebe, nenechá se vzít do náruče nebo má jiné neobvyklé chování, poraďte se s veterinářem.

Pokud má vaše kočka některý z výše popsaných příznaků nebo máte obavy o její zdraví, uděláte nejlépe, když si nejprve promluvíte s veterinářem. Starší kočky by jejich majitelé měli vodit na prohlídku každé tři až šest měsíců; dospělé kočky by měl veterinář prohlédnout nejméně jednou ročně při přeočkování. I když různé knihy a webové stránky obsahují řadu užitečných informací, nespoléhejte na ně při stanovování vlastní diagnózy.

TIPY PRO ZDRAVÍ KOČEK