Problémy s ušima u koček/Ušní potíže u koček

Sluch je pro kočky mimořádně důležitým smyslem. Kočičí způsob lovu je založený na orientaci pomocí zvukových signálů. Kočky také v porovnání se psy lépe slyší vysoko položené zvuky. Sluch je pro kočky životně důležitý a jakékoliv problémy se sluchem jsou pro ně velmi omezující. Příznaky poškození sluchu jsou u koček velmi nenápadné, je proto důležité, aby kočka měla uši vždy v co nejlepším stavu. Pokud chcete kočce vyčistit uši, poraďte se o přípravcích na čištění uší s veterinářem.

Zdravé uši

Kočka by měla mít vždy čisté uši bez hustého hnědého či zeleného voskovitého výtoku. Uši by neměly být zarudlé, neměly by kočku svědit a neměly by výrazně zapáchat. Pokud si kočka často škrábe uši, potřásá hlavou více, než je běžné, drží hlavu na stranu, anebo si tře pouze jednu stranu tváře, může to poukazovat na problémy s ušima. V takových případech navštivte veterináře. Ušní problémy mají řadu příčin, např. infekce v důsledku působení bakterií, kvasinek či parazitů a také nádory. Těžké poruchy středního a vnitřního ucha mohou mít závažnější důsledky, jako je např. ztráta rovnováhy.

Jak ušním problémům předcházet

Riziko vzniku ušních infekcí snížíte čištěním uší kočky a kontrolou, zda z nich něco nevytéká nebo jestli nezapáchají. U některých koček pomáhá pravidelné čištění pomocí speciálních přípravků. O volbě přípravků vhodných pro vaši kočku se poraďte s veterinářem.

Ucho je velmi citlivý orgán a vzhledem k riziku propíchnutí ušního bubínku se nedoporučuje čistit zvukovod vatovými tyčinkami. Veterinář vám poradí, jak používat k čištění vatové tampony. Doporučí vám také vhodné přípravky na čištění uší, které nedráždí kůži a ucho příliš nevysušují.

Ztráta sluchu

Se ztrátou sluchu se kočky většinou vypořádávají poměrně dobře. Vrozená hluchota u koček není běžná, setkáváme se s ní u některých čistokrevných koček a bílých koček s modrýma očima. Kočky mohou ohluchnout z různých důvodů, například v důsledku zranění, neurologických potíží a ušní infekce nebo kvůli vysokému věku.

U starších koček dochází ke ztrátě sluchu postupně, takže si majitelé problému nemusí hned všimnout.

Jak poznám, že kočka neslyší?

Potíže se sluchem je obtížné rozpoznat, protože kočky dokážou mistrně využívat ostatní smysly (dokonce i vousy mají mimořádně citlivé). Skutečnost, že je kočka hluchá, poznáte podle toho, že vás neslyší přicházet, nenatáčí uši směrem ke zdroji zvuků nebo se směrem ke zdroji zvuků nedívá.

Jak hluché kočce usnadnit život

Nejdůležitější při péči o neslyšící kočku je zajištění jejího bezpečí. Nepouštějte proto kočku příliš daleko od domu a do míst, kde by ji mohla ohrozit jiná zvířata nebo dopravní prostředky. Hluché kočky neslyší syčení nebo výhružné zvuky ostatních zvířat, snažte se proto chránit kočku před konflikty s jinými kočkami nebo psy. Nejbezpečněji se bude kočka cítit v domě nebo v zabezpečené zahradě.

Při komunikaci s kočkou využívejte gesta a pohyby rukou, které snadno uvidí. Gesta používejte stále stejná, aby se je kočka naučila. Snažte se při komunikaci využít oční kontakt. Delší přímý pohled do očí znamená v kočičím světě konfrontaci, proto občas pohled odvraťte, aby se necítila ohrožená. Pokud kočka zareaguje, nabídněte jí pamlsek nebo ji pochvalte. Neslyšící zvíře spí hlubokým spánkem a při náhlém vyrušení se snadno poleká.

Pokud má vaše kočka obojek, nezapomeňte na něj uvést svoji adresu, telefonní číslo veterináře a informaci, že je kočka hluchá.

ZTRÁTA SLUCHU U KOČEK