Jak předcházet zapáchajícímu dechu u koček

Úvod

Zkažený dech (halitóza) může být důsledkem nejrůznějších zdravotních problémů. Pokud kočce velmi silně nebo nepříjemně zapáchá z ústní dutiny, poraďte se s veterinářem.

Co způsobuje zápach?

Nejčastější příčinou halitózy je přítomnost nepříjemně páchnoucích bakterií v ústní dutině kočky. Důvodem je obvykle zubní plak a kámen, který je příčinou infekce a zánětu dásní, které označujeme termínem parodontóza. V ústní dutině se tak mohou přirozeně množit bakterie, které způsobují nepříjemný zápach.

K parodontóze jsou náchylná všechna plemena koček a pro čistokrevné kočky to platí dvojnásob. Brachycefalická plemena, jako jsou perské kočky, činčily a britské a exotické krátkosrsté kočky (pro něž je typický krátký nos a ploché tváře) mají často kvůli malým čelistem příliš hustě osazené nebo nesprávně rozmístěné zuby. Z toho důvodu jsou tyto kočky náchylnější k parodontóze a následné halitóze.

Trvale zapáchající dech může být také příznakem jiné primární choroby (např. onemocnění ledvin nebo dýchací, trávicí a jaterní problémy). Pokud vám stav vaší kočky dělá starosti, poraďte se s veterinářem.

Jak léčit halitózu

Pokud vaší kočce zapáchá dech, obraťte se na veterináře, který ověří, že zvíře netrpí primárním onemocněním vyvolávajícím halitózu. Pokud je příčina zápachu v ústní dutině, veterinář vám pravděpodobně doporučí, abyste kočce nechali odborně odstranit zubní kámen a vyleštit zuby. To se provádí v celkové anestezii. Jakmile jsou zuby dokonale čisté a vyléčí se zánět dásní, můžete návratu problémů zabránit domácí péčí. Ošetření zubů má bez každodenní domácí péče účinky jen několik týdnů. Péče o zuby v domácím prostředí je velmi jednoduchá a zahrnuje pouze dva kroky:

1. Pravidelné čištění zubů: Nejdůležitějším způsobem, jak udržet zuby a dásně kočky v dobrém stavu a předcházet zapáchajícímu dechu, je denně jí čistit zuby speciálním kartáčkem a speciální pastou. Na trhu jsou k dispozici pasty s příchutí masa, které si vaše kočka oblíbí. Nikdy kočce nečistěte zuby běžnou zubní pastou. Naše zubní pasty mohou být pro kočky jedovaté. Veterinář nebo veterinární sestra vám ukážou, jak kočce čistit zuby.

2. Změna krmiva: I když je nejlepším způsobem prevence tvorby plaku a zubního kamene každodenní čištění zubů, existují také další způsoby, jak udržovat ústní dutinu kočky v dobrém stavu. Poraďte se s veterinářem o podávání krmiv, které díky svému složení udrží zuby vaší kočky čisté a zdravé. Bylo vědecky prokázáno, že krmivo PRO PLAN® Dental Plus u koček snižuje tvorbu zubního kamene a zmírňuje zápach z ústní dutiny.

Řada lidí si myslí, že zapáchající dech, zejména u starších koček, je nevyhnutelný. To však není pravda. Udržováním dobrého zdravotního stavu ústní dutiny vaší kočky můžete zabránit vzniku potenciálně závažných onemocnění.

JAK PEČOVAT O ZUBY VAŠÍ KOČKY

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV