Jak omezit tvorbu trichobezoárů (smotků chlupů v žaludku) u koček

Kočky jsou krásná zvířata se zářivou, nádhernou a velmi čistou srstí. Kočky totiž o svou srst pečují velmi důkladně a jejím čištěním stráví hodně času. Podle studií věnují kočky čištění srsti v průměru 4 % veškerého času a 8 % času, kdy nespí nebo neodpočívají.

Proč se trichobezoáry tvoří?

Kočky si systematicky čistí celé tělo olizováním drsným jazykem a otíráním předními tlapkami. Olizování stimuluje vyměšování kožních sekretů, díky nimž srst odolává vodě a je zářivá; sliny, které ulpí na srsti také v horkém počasí ochlazují celé tělo. Pokud máte více koček, možná jste si všimli, že když spolu dobře vycházejí, olizují se občas navzájem (při odpočinku na svých oblíbených místech).

Pečlivé čištění srsti má bohužel jednu nevýhodu. Je to tvorba smotků chlupů (trichobezoárů) v trávicím ústrojí: kočky mají na jazyku výběžky, zpětné "háčky", a jazyk tak funguje jako hřeben, na kterém se zachytí chlupy a kočka je polyká.

Tyto chlupy se pak mohou hromadit v žaludku. Určitá část chlupů projde zažívacím traktem a je vyloučena ve výkalech. Srst, která střevy neprojde, se hromadí v žaludku a působením běžných pohybů zažívacího traktu se zformuje do tvaru kuličky či válečku. Jakmile smotek dosáhne této velikosti, už těžko projde střevy. Kočka smotek buď vyzvrací, anebo může dojít k obstrukci (ucpání) trávicího traktu.

I když se jedná o přirozený proces, řadu majitelů koček to znepokojuje. Když kočka kašle, dáví nebo zvrací do jedné nebo dvou hodin po krmení, snaží se vyloučit smotek chlupů ze žaludku.

Kočky, které nadměrně olizují vlastní srst nebo srst ostatních koček nebo intenzivně línají, mohou mít větší sklon k tvorbě trichobezoárů. To platí také pro dlouhosrsté kočky. Tyto kočky mohou trpět ucpáním střeva v důsledku trichobezoárů dokonce už jako koťata.

Jak mohu kočce pomoci?

Tvorbu trichobezoárů u koček můžete omezit následovně:

1. Kočku pravidelně kartáčujte, abyste odstranili uvolněné chlupy. Kočka tak spolyká daleko méně chlupů.

2. Krmte kočku krmivy, která cíleně podporují průchod smotků chlupů trávicím traktem.

Tvorbu trichobezoárů omezují krmiva, která obsahují hodně vlákniny. Vláknina usnadní průchod spolykaných chlupů střevem, takže kočka je snadněji vyloučí ve výkalech a nemusí je vyzvracet ve formě trichobezoárů.

Krmiva Purina PRO PLAN® pro kočky Housecat a Derma Plus (suché krmivo) a Nutrisavour Housecat (vlhké krmivo) svým složením minimalizují tvorbu trichobezoárů u koček a díky vysokému obsahu vlákniny usnadňují průchod spolykaných chlupů střevy.

Pokud vaše kočka často zvrací smotky chlupů, poraďte se s veterinářem o vhodné léčbě nebo dietě.

ZVRACENÍ U KOČEK – CO JE PŘÍČINOU?

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV