Onemocnění ledvin u koček

Ledviny jsou životně důležitým orgánem, který má řadu důležitých funkcí. Ledviny především filtrují z krve odpadní látky (a vylučují je močí). Podílí se také na regulaci krevního tlaku a hladin minerálů v těle a produkují nezbytné hormony. Ledviny jsou tedy pro tělo v každém okamžiku nepostradatelné a jakákoliv porucha ledvin může vést k řadě závažných problémů. Selhání ledvin je velmi časté zejména u starších koček, které obvykle trpí chronickou formou onemocnění ledvin.

Rozlišujeme dva druhy selhání ledvin:

Akutní selhání ledvin

Jedná se o náhlou neschopnost ledvin správně plnit svoji funkci. Akutní selhání ledvin u koček může být důsledkem infekce nebo požití toxinů. Poškození ledvin tohoto druhu může být vratné, ne však vždy.

Chronické selhání ledvin

Chronické selhání ledvin se vyvíjí dlouhodobě v horizontu měsíců až let. Příčiny jsou různé, od infekce až po nádor, ve většině případů je příčina neznámá. V době, kdy se chronické selhání ledvin podaří diagnostikovat, už není možné patologické změny zvrátit. Naštěstí existují léky, které zpomalují postup onemocnění a zmírňují příznaky.

V počátečních stádiích onemocnění přebírá zdravá ledvinová tkáň veškerou zátěž a kompenzuje tak poškození některých částí ledvin. Jak onemocnění postupuje, odumírají další části ledvin a zbývající zdravá tkáň už nedokáže zvládnout všechnu práci. V této fázi začne kočka projevovat příznaky selhání ledvin. Chronické selhání ledvin je progresivní onemocnění. U řady koček se v různé míře rozvíjí ve starším věku kvůli postupnému zhoršování stavu částí ledvin, které jsou stále funkční. Chronické selhání ledvin se většinou léčí podáváním tekutin, speciální stravy a léků s cílem zpomalit postup nemoci a zlepšit kvalitu života kočky navzdory probíhajícímu onemocnění.

Příznaky, na které je třeba si dát pozor

Pokud ledviny nedostatečně koncentrují moč, kočka bude produkovat velké množství naředěné moči. Bude proto více močit a tím pádem i víc pít, aby nahradila ztrátu tekutin. Jedná se o začarovaný kruh, který poškozuje zdraví zvířete. Především u starších koček sledujte chování týkající se močení a pití vody. Nikdy kočkám ve snaze snížit intenzitu močení neomezujte přístup k vodě. U koček s onemocněním ledvin by to mohlo způsobit nebezpečnou dehydrataci.

Kočka s nemocnými ledvinami také může ztrácet chuť k jídlu, může být unavená a celkově apatická. Je to kvůli tomu, že toxiny, které by byly za normálních okolností vyloučeny v moči, se ukládají v těle. Kočka proto může pociťovat nevolnost, která se projevuje zvracením, dávením a také dýchacími potížemi.

Stanovení diagnózy

Veterinář otestuje vzorek moči, aby změřil koncentraci moči, prověřil ztrátu bílkovin močí a zjistil případné další problémy (například primární infekce).

Provede také krevní test. Při testování krevních parametrů souvisejících s funkcí ledvin někteří veterináři nechávají stanovit také úplný krevní obraz, aby získali podrobné informace o stavu dalších orgánů a sestavili kompletní zdravotní profil zvířete. Ukládání toxinů v těle totiž může mít dominový efekt na ostatní orgány.

Léčba obvykle spočívá v úpravě stravy a/nebo podávání léků, a to podle závažnosti onemocnění.

U koček se selháním ledvin se může objevit např. vysoký krevní tlak nebo anémie. Veterinář v takovém případě zvolí léky, které tyto potíže zmírní.

Krmivo

Speciálně upravená strava prokazatelně zmírňuje příznaky selhání ledvin a zpomaluje postup onemocnění. Dietní opatření jsou základem léčby chronického onemocnění ledvin u koček. Veterinář vaší kočce doporučí speciální krmivo na veterinární předpis, které pacientům se selháním ledvin jednoznačně pomáhá.

Na novou stravu je nutné přecházet velmi pozvolna, aby kočka neměla zažívací potíže a postupně si na nové krmivo zvykala. Pokud kočka zpočátku nové krmivo odmítá, rozhodně jeho podávání nevzdávejte. Jestliže vám veterinář nedoporučí něco jiného, přidávejte postupně nové krmivo do stávající stravy, dokud kočka nebude mít v misce pouze nové krmivo. Každý den nahrazujte velmi malou část stávajícího krmiva odpovídajícím dílem nové stravy.

Přechod na nové krmivo může celkem trvat 2-6 týdnů. Uvědomte si prosím, že i když je tento postup časově náročný, nová strava je pro zdraví vaší kočky nesmírně důležitá.

Několik tipů:

  • • Nedávejte kočce pamlsky, anebo jí místo pamlsku nabídněte granule speciálního krmiva.
  • • Kočce dávejte spíše menší porce v častějších intervalech než jednu nebo dvě velké porce denně.
  • • Vlhké krmivo můžete přihřát v mikrovlnné troubě (musí být vlažné, v žádném případě horké), bude více vonět a bude měkčí.
  • • Pokud je kočka zvyklá na vlhké krmivo z konzervy, můžete jí granule mírně navlhčit, aby změklo.

PŘÍZNAKY DIABETU U KOČEK