Příznaky diabetu u koček

Kočky mohou mít diabetes mellitus prvního i druhého typu, nejčastěji však trpí diabetem typu II.

Co je diabetes mellitus?

Jednoduše řečeno se jedná o stav, kdy organismus nemůže využívat cukr jako zdroj energie. Trávicí ústrojí po jídle rozkládá stravu na jednotlivé složky. Jednou ze složek je cukr (glukóza). Organismus vstřebává glukózu z trávicího ústrojí do krevního řečiště. Glukózu pak využívají různé orgány jako zdroj energie pro svoji činnost. Aby však tělo mohlo glukózu využít, potřebuje inzulín, hormon produkovaný slinivkou břišní. Při abnormální produkci nebo využívání inzulínu glukóza nepřechází z krve do tělesných orgánů a zůstává v krvi, což vede ke zvýšení hladiny krevního cukru. Tělesné orgány mají nedostatek glukózy a jako zdroj energie proto začnou využívat tuky a proteiny. Důsledkem je úbytek hmotnosti a chřadnutí svalů.

Diabetes mellitus typu II se často vyskytuje u koček s nadváhou. Dobrá zpráva je, že pokud kočka s diabetem typu II dosáhne optimální hmotnosti, často nepotřebuje další léčbu (pokud si zdravou váhu udrží).

Příznaky diabetu u koček

Diabetické kočky obvykle více pijí, močí a jedí, a přitom hubnou. Mohou mít také opakované infekce močového ústrojí. Při diabetu se může zhoršovat kvalita a vzhled srsti.

Péče o kočky s diabetem

Veterinář obvykle při podezření na diabetes začne tím, že kočce odebere vzorek krve a moči. Kočka bývá za účelem provádění testů na jeden den hospitalizována. V závislosti na výsledcích testů se veterinář pokusí stabilizovat hladinu krevního cukru, většinou úpravou stravy a/nebo podáním inzulínu. Může vám také dát inzulínové injekce, které budete kočce denně aplikovat, a poradí vám, jak a v jakých intervalech kočku krmit. Speciální diety, které může doporučit pouze veterinář, např. PURINA VETERINARY DIETS DM, prokazatelně snižují potřebu inzulínu u diabetických koček. Aby byla léčba úspěšná, je třeba také dodržovat pokyny veterináře v oblasti krmení a podávání inzulínu. Pro sledování vývoje onemocnění a úpravu stravy či dávky inzulínu podle výsledků testů je nutné opakovaně navštěvovat veterináře. Pokud má vaše kočka nadváhu, pomozte jí zhubnout. Možná že po dosažení optimální tělesné hmotnosti vůbec nebude potřebovat inzulín.

I když léčba nějakou dobu trvá a vyžaduje disciplínu, diabetické kočky se většinou díky dlouhodobé léčbě daří stabilizovat. Ve většině případů pak žijí normálním způsobem života a jsou spokojené.

Pokud má vaše kočka v době diagnózy nadváhu, pomozte jí zhubnout. Je možné, že po dosažení optimální hmotnosti vůbec nebude potřebovat inzulínové injekce!

ONEMOCNĚNÍ LEDVIN U KOČEK