Příčiny kýchání u koček

Občasné kýchání je u koček normální. Pokud ale kočka kýchá často, měli byste tomu věnovat pozornost. Stejně jako u lidí i u koček je kýchání normální reakcí na podráždění nosních cest – tělo se kýcháním zbavuje dráždivých látek působících v nose. Pokud kočka kýchá často nebo má další příznaky jako rýmu, slzení nebo kašel, vezměte ji k veterináři.

Příznaky kýchání

Kýchání je nucené vypuzení vzduchu ústy a nosem. Kočka může při kýchnutí také vyprsknout určité množství sekretu. Sekret může být čirý nebo v případě infekce krvavě zbarvený nebo dokonce žlutý či zelený. Kýchání je často jediným příznakem, někdy ale může být doprovázeno dalšími symptomy, které mohou veterináři pomoci při zjištění příčiny kýchání. U kýchající kočky se může vyskytovat nadměrný výtok z nosu nebo očí, kašel nebo sípání, menší chuť k jídlu a únava.

Příčiny kýchání u koček

Běžnou příčinou přetrvávajícího kýchání u koček je infekce horních cest dýchacích, obvykle v důsledku působení virů, jako je kočičí herpesvirus a kalicivirus. Oba tyto viry jsou pro kočky nakažlivé, nemohou se však naštěstí přenést na člověka. Stres často zhoršuje příznaky infekce a zvyšuje intenzitu přenosu virů mezi kočkami. Podobně jako při nachlazení a chřipky u člověka se i u koček léčba zaměřuje na zmírnění příznaků v období, kdy kočka bojuje s infekcí. Virové nákazy občas vedou k sekundárním bakteriálním infekcím, které lze léčit antibiotiky. Kočky mohou mít v ojedinělých případech i plísňové infekce čenichu.

Na rozdíl od člověka není běžnou příčinou kýchání u koček alergie – pokud alevaše kočka vdechne nějakou dráždivou látku, může to vyvolat kýchání. Mezi tyto látky patří tabákový kouř, prach z kočičí toalety, parfémy, čisticí spreje, plísně, prach, pyl a dokonce zplodiny z hořící svíčky. Sledujte, v jakých situacích kočka kýchá, a snažte se zjsitit příčinu kýchání – kýchá kočka například při úklidu domu nebo poté, co jste vyměnili stelivo v kočičím záchodu?

Mezi vzácnější příčiny přetrvávajícího kýchání patří infekce zubního kořene s výtokem do nosních dutin, vdechnutí cizích těles (např. stéblo trávy) nebo dokonce nádory v nosních cestách.

Jak kočce pomoci

Kočku nechte pravidelně očkovat proti kočičímu herpesviru a kaliciviru, abyste předešli vzniku těchto infekcí.

Pokud kočka kýchá pouze občas a jinak působí zdravým dojmem, několik dnů ji sledujte a pokuste se zjistit nějakou zákonitost spojenou s kýcháním. Pokud je kýchání dlouhodobé a má další symptomy, jako je nadměrný výtok z nosu a očí, únava, kašel nebo dýchací potíže a nechutenství, co nejdříve ji vezměte k veterináři. Většinu příčin kýchání je možné snadno léčit a kočka by se měla brzy uzdravit.

PREVENCE KOČIČÍ CHŘIPKY

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV