Je vhodnější podávat kočkám vlhké krmivo nebo granule?

Při hledání vhodného krmiva pro vaši kočku vás může poněkud mást mimořádně široký sortiment těchto produktů. Když navíc uvážíme odlišné informace uvedené na etiketách a v marketingových materiálech, není vůbec jednoduché se v krmivech pro kočky zorientovat a zvolit výrobek, který bude pro vaši kočku nejvhodnější. Začněme tedy nejprve základními údaji…

Co by měla strava pro kočky obsahovat?

Jelikož je každá kočka jiná, liší se i jejich nutriční nároky. Kočky musí každý den ve stravě dostávat celkem 41 esenciálních stopových živin. Tyto živiny označujeme termínem esenciální, neboť jsou pro organismus zcela nezbytné a tělo si je nedokáže samo vyrobit. Část těchto živin musí pocházet z živočišných zdrojů, jelikož kočky jsou obligátními masožravci. To také znamená, že kočky se nemohou dlouhodobě živit vegetariánskou stravou, aniž by trpěly podvýživou. Kočky musí dostávat konkrétně aminokyseliny taurin a arginin, mastnou kyselinu arachidonovou, a preformovaný vitamín A. Všechny tyto látky jsou obsaženy v přísadách živočišného původu.

Co kočky na krmivu nejvíce láká?

Pro kočky je mimořádně důležité, aby jim krmivo skutečně chutnalo. Velmi významnou složkou chutnosti stravy je vůně. Vůně je nejen příjemným vjemem, který zvyšuje potěšení z příjmu krmiva, ale i zdrojem nutričních informací. Další neodmyslitelnou součástí je samotná chuť. Ačkoliv kočky mají méně chuťových pohárků (475) než lidé (9000) nebo psi (1700), při výběru stravy podléhají různým vrtochům. Kočky jsou například v porovnání se psy 400x citlivější na hořkou chuť, zcela jim však chybí chuťové pohárky, jimiž by si vychutnaly pocit sladkosti! Třetím prvkem chutnosti stravy je textura a tvar sousta v ústní dutině. Pro kočky je tento faktor při výběru potravy obzvláště motivující.

Jaké jsou výhody podávání vlhkého krmiva a granulí?

Základní fyzikální rozdíl mezi vlhkým a suchým krmivem spočívá v odlišném obsahu vody. Hlavní výhody obou typů krmiva jsou uvedeny níže:

Výhody vlhkého a suchého krmiva pro kočky

N.
Vlhké krmivo
Granule
1
Užitečné pro zvýšení příjmu tekutin, neboť obsahuje více vody
Křupavá textura pomáhá čistit zuby a podněcuje ke žvýkání
2
Vlhké krmivo můžete ohřát, čímž se uvolní lákavé aroma (užitečné u vybíravých koček)
Delší doba uchovávání otevřeného balení
3
Měkká textura je vhodná pro kočky se zubními potížemi a problémy s ústní dutinou
Menší objem je vhodný pro kočky, které si chodí pro menší porce granulí několikrát denně
4
Větší objem pro rychlejší dosažení pocitu sytosti
Když granule strategicky rozmístíme po bytě, kočka bude při jejich hledání fyzicky aktivnější
5
Balení po jedné porci brání přejídání mezi krmením
Krmivo se nezkazí, pokud v misce leží méně než 24 hodin
6
Různé výrobky mají různé textury
Různé tvary a textury pro odlišný pocit v ústní dutině

   

Je vhodnější podávat kočkám vlhké krmivo nebo granule?

Pokud kočka nemá od veterináře předepsanou konkrétní dietu, která pomáhá při léčbě určitého onemocnění, je volba typu krmiva značně subjektivní. Co je třeba uvážit:

1. Individuální preference kočky vůči konkrétnímu typu krmiva

2. Do jaké míry kočce vyhovují různé tvary a textury krmiva

3. Jak a kde krmivo uchováváte

4. Vaše vlastní nákupní preference, které mohou záviset na kvalitě surovin, nutričních výhodách, věrnosti k určité značce, etických zásadách apod.

5. Do jaké míry chcete krmení asociovat s dalšími aktivitami (např. jestli chcete kočce dávat veškeré krmivo v misce, anebo máte v plánu ji vybízet k činnosti tím, že ji necháte, aby část krmiva sama hledala po bytě)

V zásadě platí, že pokud kočce poskytujete kompletní a vyváženou stravu, volba, zda jí dáváte vlhké krmivo nebo granule, závisí na vašich preferencích a na mlsném jazýčku vašeho domácího mazlíčka.

PROBLEMATIKA VÝŽIVY KOČEK: CO BYSTE MĚLI VĚDĚT

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV