Pamlsky pro kočky

Pamlsek! Už slovo samotné evokuje představu zakázaného ovoce. Jak to udělat, abychom našim domácím mazlíčkům dělali radost odpovědně a zdravým způsobem? Podstata podávání pamlsků spočívá v tom, že chceme zvíře za něco odměnit. Odměňovat však nemusíme pouze něčím k snědku. Jistě jste si už někdy povšimli, jaký pocit blaha zažívá kočka, která se v naději, že dostane nějakou pochoutku, s předením obtáčí kolem vašich nohou. Ale čeho je moc, toho je příliš. Co si vlastně máme představit pod pojmem zdravý pamlsek nebo zdravá odměna? Kdyby něco takového skutečně existovalo…

Typy pamlsků

Pro lepší představu o různých typech pamlsků si je roztřídíme do kategorií:

1. Pamlsky ke každodennímu podávání

Jedná se o pamlsky, které se obecně používají při výcviku a ke každodennímu odměňování požadovaného chování. Jsou k dispozici v nejrůznějších velikostech, tvarech, texturách, příchutích a formách od maličkých kousků sušených jater až po křupavé sušenky. Každá kočka má ráda něco jiného. Některé nejprve olizují polevu pamlsku, jiné se oddávají samotné chuti a další mají rády požitek, který tvar a textura pamlsku vyvolává v ústní dutině.

2. Příležitostné pamlsky

Někdy jim také říkáme "sváteční" pamlsky. V ideálním světě by bylo kočce naprosto jasné, že se musí opravdu velmi snažit, aby takový pamlsek dostala, a že se rozhodně nejedná o "každodenní" pochoutku. Každý z nás ovšem ví, jak přesvědčivé dokážou být kočky ve vyjadřování svých tužeb. A my jako milující majitelé jejich tužbám až příliš snadno podléháme!

3. Odměny, které nejsou k snědku

I když se vám to možná bude zdát zvláštní, ne vždy je nutné kočku odměňovat potravou. Pamlsky většinou dáváme kočkám proto, abychom jim vyjádřili svoji náklonnost. Často jsme potěšeni už tím, že jsme jim udělali radost. Toho můžeme dosáhnout i bez toho, abychom je odměňovali potravou.

  • • Kdykoliv jim například můžeme nabídnout hřejivý a pohodlný pelíšek – stačí jen, aby nám vyskočily na klín.
  • • Máme také ruce a prsty, kterými je můžeme drbat za ušima, pod bradou a vůbec všude, kde to mají rády.
  • • Můžeme s nimi také komunikovat příjemným tónem hlasu.

Úžasný účinek tohoto typu potěšení je nasnadě. Přináší radost nám i našim mazlíčkům a posiluje naše vzájemné citové pouto.

Pokud se rozhodneme dávat kočce potravinové pamlsky, měli bychom najít rovnováhu mezi požadavkem po zdravé výživě a adekvátní odměnou, kterou chceme kočce dát.

Všeho moc škodí

Každý pamlsek obsahuje určité množství kalorií, které musíte zohlednit v celkovém denním přídělu kočky, aby nepřibírala na váze. Obecně platí, že pamlsky by neměly představovat více než 10 % doporučené denní dávky krmiva. Pokud kočce dáváte pamlsků víc, může to vést k obezitě, souvisejícím zdravotním obtížím a zkrácení doby dožití. Kromě těchto rizik může nadměrné podávání pamlsků přispívat k nutriční nerovnováze a deficitu či naopak nadměrnému množství určitých živin ve stravě. Chcete-li kočce zajistit vyváženou výživu i při podávání pamlsků, je naprosto zásadní, aby dostávala kvalitní, kompletní a vyvážené krmivo, které představuje nejméně 90 % jejího celkového krmného přídělu.

Zdravé pamlsky

V uplynulých letech se doslova roztrhl pytel s pamlsky, o nichž výrobci nejrůznějšími způsoby prohlašují, že jsou zdravé. Všeobecně známý je koncept pamlsků, jejichž speciální složení podporuje dobrý stav zubů a ústní dutiny. Do jaké míry jsou však tyto výrobky účinné? Tyto produkty obsahují enzymy a jsou potaženy speciální vrstvou, která spolu se zvláštním tvarem granulí pomáhá obrušovat a odstraňovat zbytky potravy ze zubů. Nejlepším způsobem udržování hygieny ústní dutiny je nicméně každodenní čištění zubů s použitím speciálního kartáčku a vhodné zubní pasty (například s příchutí ryb nebo jater).

Někteří výrobci prohlašují, že jejich pamlsky pomáhají při léčbě artritidy, jiné produkty pouze organismu dodávají vitamíny a minerální látky. Tyto doplňky mají pomáhat v boji proti zánětům a ulevit od bolesti kloubů. Některé obsahují další zdroje funkčních přísad, jako jsou antioxidanty. Účinnost těchto přísad je doložena spoustou empirických zkušeností a řadou solidních vědeckých důkazů, které ovšem do velké míry spoléhají na zkonzumované množství těchto látek nebo na jejich schopnost proniknout do cílového tělního systému.

Pamlsky používané při výcviku

Při rozhodování, kdy dát kočce pamlsek, si musíme uvědomit, že kočka by pamlsek měla vnímat jako odměnu. Pamlsky jsou skvělým prostředkem, jak toho v kombinaci se zábavou a fyzickou aktivitou dosáhnout. Navzdory všeobecnému mínění lze kočky velmi dobře cvičit (kočky žijící v bytě se například mohou stát skutečnými mistry ve cvicích agility). Tělo i mozek můžete s kočkou procvičovat s použitím potravinových pamlsků, kterými ji odměníte, když se naučí nějaký agility cvik nebo správně vyřeší mentální cvičení.

Shrnutí

Pamlsky jsou skvělým způsobem, jak upevnit pozitivní chování kočky a posílit vaše vzájemné sociální a emocionální pouto. Bohužel také zvyšují riziko, že kočka bude obézní. Nejlevnějším a nejzdravějším způsobem, jak odměnit kočku i sebe, je maximálně využívat způsobů odměňování, které nejsou založeny na potravě.

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV