Problematika výživy koček: co byste měli vědět

V každé životní fázi (kotě, dospělá kočka, starší kočka) musí vaše kočka dostávat vhodné krmivo, které splňuje její nároky na výživu. Velmi důležité je také znát potraviny a látky, které by vaše kočka v žádném případě dostávat neměla. Nejedná se pouze o látky vyvolávající alergie, protože každá kočka může být alergická na něco jiného, ale obecně o potraviny, které můžou kočce ublížit.

Co do jídelníčku koček rozhodně nepatří

Cibule – obsahuje látky, které rozkládají červené krvinky a způsobují tak u koček anémii (chudokrevnost).

Česnek – dráždí žaludek a může mít vliv na červené krvinky

Čokoláda – může být pro kočky smrtelně jedovatá - způsobuje zvracení a průjem, ale může vyvolat i srdeční arytmii, třes a záchvaty. Velké množství čokolády je pro kočku velmi nebezpečné.

Mléčné produkty – některé kočky nesnáší laktózu a nemohou proto dobře trávit mléko. Mléko může u koček vyvolat průjem.

Káva, čaj a energetické nápoje – kofein způsobuje u koček neklid, svalový třes a bušení srdce.

Syrové maso - může způsobit zvracení a průjem kvůli případnému obsahu nebezpečných bakterií, jako jsou Salmonella, Campylobacter nebo E. coli.

Alergické reakce

Alergie na krmivo jsou u koček velmi vzácné, pokud ale máte podezření, že je vaše kočka alergická, vezměte ji k veterináři. Veterinář určí diagnózu a navrhne nejvhodnější složení potravy pro vaši kočku. Diagnostika alergie na krmivo u koček je časově náročná, protože kočku je potřeba krmit pouze speciální dietou po dobu několika týdnů.

Pokud veterinář zjistil příčinu alergie, přestaňte kočce dávat krmivo, na které je alergická, a nahraďte ho novým. Vždy veterináře informujte o změnách krmiva i prostředí, ve kterém kočka žije (např. nové pokojové rostliny v bytě).

SPECIÁLNÍ STRAVA PRO KOČKY

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV