Speciální strava pro kočky

Každá kočka je individualita a některé mají zvláštní výživové potřeby. Kvůli zdravotním problémům (které může vhodná dieta zmírnit), určitému způsobu života nebo metabolickým požadavkům organismu potřebují některé kočky specifickou směs živin, která jim pomůže udržet si optimální zdravotní stav. Speciální krmiva pro kočky pomáhají kočkám hubnout nebo jsou přínosem při citlivém trávení, diabetu nebo při problémech s močovým ústrojím nebo kožních problémech.

Zdravotní problémy

Široký sortiment krmiv, která díky speciálnímu složení pomáhají řešit různé zdravotní potíže koček, vznikl díky vědeckému výzkumu v oblasti výživy koček. Každé krmivo obsahuje optimální a vyváženou směs všech potřebných živin a uspokojuje také speciální výživové potřeby koček s konkrétním onemocněním. Speciální krmiva jsou k dispozici pro kočky se selháním ledvin, onemocněním dolních cest močových, gastrointestinálními potížemi, cukrovkou a kožními potížemi (např. alergie na stravu). Některá z těchto krmiv jsou pouze na veterinární předpis, protože stav koček, které dostávají speciální veterinární krmivo, je potřeba sledovat.

Kočky s nadváhou

Řada koček trpí nadváhou nebo obezitou. Příčina je ve většině případů velmi jednoduchá: kočky přijímají příliš mnoho kalorií a mají málo pohybu.

Snížení krmné dávky není řešením, protože kočky pak mají hlad, jsou podrážděné a ve sníženém množství běžného krmiva nedostávají dostatek vitamínů a dalších živin. Lepším řešením je dávat kočkám speciální krmivo zaměřené na redukci hmotnosti. Tato krmiva obsahují všechny potřebné živiny, aby kočka zůstala zdravá, a zároveň pomáhají kočce hubnout. Speciální redukční krmiva zasytí na delší dobu. Při redukční dietě je důležité, aby kočka dostávala nízkokalorické pamlsky (např. pár granulí odebraných z denní krmné dávky) a aby měla dostatek pohybu. O správném postupu při redukci hmotnosti vaší kočky se poraďte s veterinářem.

Kočky chované v bytě nebo domě

Kočky, které žijí v omezeném prostoru, mají méně příležitostí k fyzické aktivitě. Kočka proto musí každou možnost k pohybu maximálně využít. V tom jí můžete pomoci.

Bez dostatku pohybu bude pro kočku, která nechodí ven, těžké udržet si optimální tělesnou kondici.

Speciální krmiva určená těmto kočkám obecně obsahují více bílkovin a méně tuku a jejich složení je dále přizpůsobeno tomu, aby kočky měly ideální kondici.

Kočkám chovaným pouze v bytě nebo domě se také častěji tvoří v trávicím ústrojí trichobezoáry (smotky chlupů) než kočkám, které chodí ven. Buď si častěji olizují srst anebo je to prostě tím, že je máme neustále pod dohledem a více si tvorby trichobezoárů všímáme. Krmiva pro kočky žijící pouze v bytě obsahují více vlákniny a také prebiotika a probiotika, která zlepšují funkci střev a usnadňují průchod trichobezoárů trávicím ústrojím.

Alergie

U koček jsou alergie vzácné. Výskyt alergií na stravu nebo nesnášenlivosti potravin je nízký.

Pokud je ale kočka skutečně alergická, jedná se o velmi stresující, traumatický a někdy i životu nebezpečný problém.

Jediným způsobem, jak přesně diagnostikovat skutečnou alergii na stravu nebo nesnášenlivost potravin, je pokus s vyloučením (eliminací) určitých složek stravy, který probíhá pod dohledem veterináře. Řadu alergií vyvolávají bílkoviny obsažené ve stravě. Při výše uvedeném pokusu je proto nezbytné identifikovat bílkovinu, která vyvolává alergii.

PROBLEMATIKA VÝŽIVY KOČEK: CO BYSTE MĚLI VĚDĚT

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV