Čipování koček

Čipování je bezpečný a trvalý způsob označení zvířat, který mimořádně zvyšuje pravděpodobnost, že se zatoulané nebo ukradené kočky vrátí ke svým majitelům. Tradiční obojky se známkou mohou kočce snadno sklouznout a navíc mohou způsobit zranění, když se jimi kočka někde zachytí. Mikročip naproti tomu kočku označuje na trvalo. Každý mikročip obsahuje jedinečný patnáctimístný kód, který je uložený v národní databázi kontaktních údajů majitelů zvířat. Po naskenování údajů z čipu lze jednoduše získat jméno, adresu a další kontaktní údaje, podle kterých je možné rychle majitele najít a kočku mu vrátit.

Proč je důležité označovat kočky mikročipem

Kočky se ztrácí z různých důvodů. Kočka může zabloudit, především pokud jste se nedávno přestěhovali; může ji něco vyděsit a ona uteče; anebo se jí stane nějaká nehoda. Zatímco obojek může sklouznout (anebo jej někdo kočce sundá), mikročip zůstává bezpečně pod kůží. Mikročipy jsou také velmi užitečné při řešení sporů o vlastnictví zvířete.

Kdy je vhodné dát zvířeti mikročip?

Pro čipování koček neexistuje minimální věková hranice, většinou se však mikročip aplikuje při prvním očkování koťat nebo při kastraci. Kočka by měla v každém případě mít mikročip, než ji poprvé pustíte ven. Řada chovatelů opatřuje kočky mikročipy ještě předtím, než je předají novým majitelům. Stejně postupuje většina útulků. Pokud chcete kočku nebo kotě vzít s sebou do zahraničí, musí mít bezpodmínečně mikročip. V některých zemích je to povinné.

Aplikace mikročipu

Mikročipy mohou aplikovat veterináři nebo školení členové organizací pro dobré životní podmínky zvířat. Po krátkém vyšetření je pod kůži kočky mezi lopatkami implantován miniaturní čip velikosti zrnka rýže. Celý postup je velmi rychlý a nebolí víc než běžná injekce. Kočka čip pod kůží vůbec necítí; čip ve většině případů zůstane na místě po celý život kočky.

Aktualizace údajů

Po přestěhování nebo změně telefonního čísla musíte aktualizovat kontaktní údaje v mikročipu. Stačí kontaktovat příslušného správce databáze mikročipů.

Co mám dělat, když se kočka ztratí?

Pokud se vám ztratí kočka, obraťte se na správce databáze mikročipů a ujistěte se, že v ní jsou uvedeny vaše aktuální kontaktní údaje. Pokud se kočka najde a bude načten její čip, rychle se k vám vrátí.

Další výhody aplikace mikročipu

Chodí k vám do domu sklopnými dvířky také jiné kočky než ta vaše? Pokud tomu chcete zabránit, můžete si pořídit speciální sklopná dvířka, která otevře jen mikročip vaší kočky. Dvířka identifikují mikročip koček, které se pokoušejí prolézt dvířky, a vpustí pouze kočky s číslem mikročipu, která jste do zařízení zadali.

Co když chci svoji kočku svěřit někomu jinému?

Pokud je potřeba změnit údaje o majiteli kočky, jednoduše kontaktujte správce databáze mikročipů a vyplňte příslušné formuláře. Kontaktní údaje nového majitele se propojí s mikročipem kočky.

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV