Jak zajistit zdravý růst kotěte

Příchod nového kotěte do rodiny je radostný okamžik. Chcete si být jistí, že děláte všechno pro to, aby bylo dlouhodobě zdravé a spokojené. Uvádíme zde přehled užitečných tipů, které vám usnadní péči o kotě a společný život.

Očima kotěte

Na příchod kotěte do domácnosti se připravte: byt nebo dům zabezpečte tak, abyste omezili potenciální rizika.

  • • Všechny jedovaté látky (např. prací a čisticí prostředky, dezinfekce, pesticidy, léky apod.) bezpečně uložte.
  • • Pozor, jedovaté jsou také některé běžné rostliny (např. amarylis, azalka, brambořík, kosatec, oleandr, narcis a lilie jsou pro kočky mimořádně toxické).
  • • Všechny elektrické kabely v domácnosti by měly být co nejkratší, aby si s nimi kotě nehrálo a nežvýkalo je.
  • • Pračku nebo sušičku vždy před spuštěním zkontrolujte: kočky milují teplá a měkká místečka.

Pozorně sledujte chování kotěte, když je zdravé, abyste mohli později rozpoznat příznaky onemocnění nebo zranění.

Hlavní body základní zdravotní prohlídky kotěte:

  • Oči by měly být čisté a jasné, bez slz nebo výraznějšího výtoku
  • Uši by měly být světle růžové, čisté a bez výtoku či zápachu
  • Ústní dutina – růžové zdravé dásně bez zarudnutí či otoku

Správné krmivo

Koťata jsou definitivně odstavena a připravena na příchod do svého nového domova ve věku sedmi až devíti týdnů. Prvních pět až šest měsíců velmi rychle rostou a jejich imunitní systém ještě není plně vyvinutý.

V období překotného růstu mají koťata v porovnání s dospělými kočkami odlišné nutriční nároky: potřebují více energie, více bílkovin pro růst a více vitamínů a minerálních látek (např. vápník a fosfor pro vývoj kostí) a také specifické omega-3 esenciální mastné kyseliny (např. DHA) pro vývoj mozku a zraku. Právě proto je velmi důležité, aby kotě dostávalo správné krmivo. Vhodná jsou pouze krmiva, která pokrývají všechny speciální nutriční nároky koťat.

Pro koťata není vhodné krmivo pro štěňata, a to z několika důvodů: nedostatečný obsah bílkovin a aminokyseliny taurinu může například vést k poškození zraku koťat.

Suché krmivo PRO PLAN® Junior i vlhké krmivo Nutrisavour Junior vyhovují speciálním nutričním potřebám vašeho kotěte a podpoří jeho zdravý růst a vývoj. PRO PLAN® Junior (suché krmivo) navíc obsahuje kombinaci živin OPTISTART® s kolostrem (mateřským mlékem), která prokazatelně posiluje přirozenou obranyschopnost koťat.

Navazování vztahu s kotětem

Společné hry nejsou jen zábava. Je to i příležitost navázat s kotětem pevný vztah. Navíc běhání za pingpongovým míčkem, myškou na hraní nebo lovení pískacích hraček představuje pro kotě nezbytnou fyzickou aktivitu, která je základem pro dobrou kondici a zdraví.

Mimořádně důležitou součástí života vašeho kotěte by měla být péče o srst. Když si na péči o srst zvykne odmalička, bude se na vyčesávání těšit. Jak bude dospívat, stane se pro něj péče o srst přirozená. Doporučujeme kotě vyčesávat a kartáčovat pravidelně (dvakrát týdně), zejména u dlouhosrstých plemen. Omezí se tím línání, srst se zbaví odumřelých chlupů a sníží se riziko tvorby trichobezoárů (smotků chlupů v žaludku). Česání je navíc pro vás i pro kotě příjemná činnost, která posílí váš vztah.

Díky láskyplné péči a pozornosti, správné veterinární péči a vhodnému krmivu dostane vaše nové kotě všechno, co potřebuje k tomu, aby z něj vyrostla zdravá a spokojená kočka.

VYPADÁVÁNÍ MLÉČNÝCH ZUBŮ U KOŤAT

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV