Výběr veterináře a návštěva veterinární ordinace

Zdravá kočka prožije dlouhý a kvalitní život. Veterinář, kterého budete navštěvovat, bude léčit vaši kočku, když bude nemocná, a doporučí vám vhodnou prevenci, aby si udržela optimální kondici. Vzhledem k tomu, že kočky mistrně skrývají příznaky zdravotních problémů, může i sebepozornější majitel přehlédnout nenápadné nebo časné příznaky onemocnění. Proto je velmi důležité chodit s kočkou na pravidelné roční prohlídky k veterináři, aby nedošlo k zanedbání případných zdravotních problémů.

Při výběru veterináře myslete na to, aby jeho praxe byla v rozumné vzdálenosti od vašeho bydliště. V akutních případech určitě nebudete chtít cestovat nikam daleko. Řiďte se také zkušenostmi ostatních majitelů koček. Někteří veterináři mají speciální oddělení vyhrazené pouze péči o kočky, což je velmi výhodné pro kočky, které v čekárnách děsí psi! Před konečnou volbou veterináře si zjistěte maximum dostupných informací. Níže uvádíme seznam pravidelných konzultací a ošetření, které můžete po svém veterináři požadovat.

Celkový zdravotní stav

Celková zdravotní prohlídka by měla proběhnout minimálně jednou ročně (častěji u starších koček nebo koček s konkrétním onemocněním). Pravidelné prohlídky jsou nezbytné pro ujištění, že je kočka zdravá. Celková prohlídka zahrnuje poslech srdce a plic fonendoskopem pro zjištění srdečních šelestů či arytmie, prohmatání břicha pro zjištění abnormálních útvarů či bolestivosti, vyšetření kůže a srsti (vyloučení přítomnosti parazitů, ran a bulek apod.) a pečlivou kontrolu očí, uší a ústní dutiny. Pokud máte jakékoliv otázky nebo obavy, které se týkají zdraví vaší kočky, projděte je s veterinářem během prohlídky.

Vakcinace

Pravidelné (obvykle každoroční) očkování je základem prevence chorob jako jsou kočičí chřipka (kočičí herpesvirus a kalicivirus), infekční enteritida koček (kočičí parvovirus a virus panleukopenie koček) a virus leukémie koček. Veterinář vám řekne, zda vaše kočka potřebuje očkování proti Chlamydophila felis, což je bakterie způsobující konjunktivitidu (zánět spojivek). Vakcíny proti dalším onemocněním se doporučují podle oblasti, ve které žijete, anebo podle toho, zda chcete s kočkou cestovat do části Evropy, kde je povinný pas pro zvířata.

Blechy, klíšťata a vnitřní paraziti

Během každoroční zdravotní prohlídky proberte s veterinářem ochranu proti parazitům. Vnitřní paraziti (např. škrkavky) jsou nepříjemné nejen pro kočku, ale mohou nakazit i člověka. Blechy kladou vajíčka, ze kterých se líhnou larvy přežívající v kobercích. Je tedy ve vašem zájmu i v zájmu vaší kočky řídit se doporučením veterináře v oblasti prevence zamoření parazity.

Kastrace

Pokud nemáte kočku na chov, je nejlepší ji nechat kastrovat. Předejdete tak nechtěnému zabřeznutí a vzniku některých onemocnění. Jestli jste si pořídili kotě nebo dospělou kočku, promluvte si co nejdříve s veterinářem o tom, kdy bude nejvhodnější doba na kastraci. Kastrované kočky mívají větší chuť k jídlu, a pokud dostávají příliš krmiva, mají sklon k nadváze. Poraďte se proto s veterinářem nebo veterinární sestrou, jaké krmivo byste měli kastrované kočce dávat.

Problémy s chováním koček

Změny v chování kočky, např. močení mimo kočičí toaletu nebo vyšší agresivita, mohou být příznakem onemocnění nebo problému s chováním. O změnách chování kočky se poraďte s veterinářem.

Péče o zuby

Potíže se zuby se nejlépe odhalí během veterinární prohlídky. Kočky totiž dokážou před majiteli velmi šikovně skrývat příznaky zubních problémů. Problémy se zuby jsou u koček poměrně běžné, hlavně ve vyšším věku. Onemocnění zubů je velmi bolestivé a může vést ke vzniku systémových chorob. Proto je musí okamžitě řešit veterinář. Během roční prohlídky si s veterinářem promluvte o čištění zubů vaší kočky. Většina koček čištění zubů snáší. Jedná se o nejlepší způsob, jako udržovat dobrou zubní hygienu a dech bez zápachu!

Hmotnost a tělesná kondice

Protože mají některé kočky sklon k obezitě, pravidelně svoji kočku važte a během prohlídky s veterinářem proberte její tělesnou kondici. Veterinář vám v případě potřeby doporučí dietní plán pro kočku a poradí vám, jak jí dopřát víc pohybu. Znamením, že něco není v pořádku, je také hubnutí kočky.

Starší kočky

Jakmile začne kočka stárnout, měli byste s ní veterinární prohlídky absolvovat častěji. Prohlídka je jedinečnou příležitosti promluvit si s veterinářem o čemkoliv, co vás na jejím zdravotním stavu znepokojuje, i kdyby to byla maličkost. Kromě zběžné prohlídky může veterinář kočce změřit krevní tlak a doporučit provedení preventivních testů krve a moči. Informujte veterináře o všech změnách v příjmu krmiva a vody a úrovně fyzické aktivity vaší kočky. Kočky mají stejně jako lidé ve vyšším věku různé poruchy orgánových systémů, osteoartritidu (bolestivé postižení kloubů s výrůstky), problémy se zrakem a sluchem, ztrácejí paměť a mohou být dementní, což vede ke změnám chování. Řadu těchto problémů dokážeme naštěstí léčit pomocí léků nebo jednoduchou změnou způsobu života. Každopádně platí, že čím dříve se problém odhalí, tím spíš se úspěšně vyřeší.

NA CO SE ZEPTAT VETERINÁŘE NA KLINICE

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV