Vypadávání mléčných zubů u koťat

Koťata se rodí bez viditelných zubů. Stejně jako lidé kočky zuby hned po narození nepotřebují, protože jediným zdrojem energie a živin je pro kotě mateřské mléko. Sání mléka od matky je v tomto období nejlepším způsobem výživy. Zhruba ve věku 3 týdnů se koťatům začínají prořezávat mléčné zuby. Mléčné zuby mají několik funkcí. Koťata je potřebují nejen ke žvýkání pevné stravy, ale také k tomu, aby se cvičila v lovu a chytání kořisti, a ke hrám a prvním "soubojům" se sourozenci. Jelikož v čelisti kotěte ještě není dostatek prostoru pro stálý chrup (co se týká počtu i velikosti stálých zubů), dočasný chrup je přirozeně nahrazován trvalými zuby až v období, kdy čelist doroste do dospělé velikosti. V tomto období začínají kotěti vypadávat mléčné zuby.

Zuby plní několik důležitých funkcí – kočka jimi chytá kořist, rozmělňuje a žvýká potravu a používá je také k sebeobraně.

Kočky mají čtyři typy zubů:

 • 1) Řezáky (velmi malé přední zuby). Kočky mají celkem 12 řezáků (6 v horní čelisti a 6 v dolní čelisti)
 • 2) Špičáky(dlouhé špičaté zuby). Dva špičáky se nacházejí v dolní čelisti a dva v horní čelisti.
 • 3) Třenové zuby (zuby nacházející se mezi špičáky a stoličkami). Kočka by měla mít 6 třenových v horní čelisti (tři na každé straně) a 4 v dolní čelisti (dva na každé straně).
 • 4) Stoličky (zuby, které se nacházejí úplně vzadu v ústní dutině). Dvě stoličky se nacházejí v dolní čelisti a dvě v horní čelisti.

Doba prořezávání mléčných zubů:

Prořezávání řezáků Prořezávání špičáků Prořezávání třenových zubů Všechny mléčné zuby jsou prořezané
(kromě stoliček, které se prořezávají o něco později nebo dokonce až na prahu dospělosti)
Týden 2 Týden 3   Týden 6    Týden 8

Legenda (shora dolů): horní zuby, řezáky, špičáky, třenové zuby, stolička, dolní zuby, stolička, třenové zuby, špičáky, řezáky

Pokud na podlaze nebo v pelíšku kotěte najdete mléčný zub, nemějte obavy: znamená to, že právě začala výměna dočasného chrupu za trvalý. V období výměny zubů bude 26 mléčných zubů pomalu a postupně nahrazeno 30 trvalými zuby (pozn.: stoličky se prořezávají již jako trvalé zuby).

U každého kotěte trvá výměna chrupu jinak dlouho, vypadávání mléčných zubů však obecně začíná kolem 3. měsíce věku a končí přibližně ve věku 9 měsíců. Vypadávání zubů je stimulováno tím, že koťata koušou do hraček a hrají si a bojují s ostatními koťaty.

Stálé zuby se vyvíjejí ze zubních lůžek nacházejících se v horní a dolní čelisti. Stálé zuby se zvětšují a tlačí na kořeny mléčných zubů, které pronikají dásněmi a nakonec vypadávají. Mléčné zuby často vypadávají při krmení, takže je kotě může spolknout i s kořenem.

Příznaky výměny mléčných zubů:

 • - slinění
 • - odmítání krmiva
 • - nutkání ke žvýkání
 • - bolestivé dásně
 • - podrážděnost (kvůli bolesti dásní)

Jak mohu kotěti v tomto období pomoci?

V tomto citlivém období

 • - buďte při hrách s kotětem opatrní: netahejte jim z tlamičky hračky, které svírají v zubech
 • - nečistěte jim zuby, aby nezískaly dojem, že čištění zubů je bolestivé
 • - dávejte jim vlhké krmivo, aby nemusela příliš žvýkat, anebo jim suché granule navlhčete vodou

Závěr

Budete-li svému kotěti dávat suché krmivo PRO PLAN Junior nebo vlhké krmivo PRO PLAN NUTRISAVOUR, poskytnete mu všechny potřebné živiny, které potřebuje ke zdravému růstu, včetně správného množství minerálů, které jsou nezbytné pro růst silných zubů.

JAK ZAJISTIT ZDRAVÝ RŮST KOTĚTE

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV