Jak si vybrat tu správnou kočku?

Tím, že jste se rozhodli vzít si domů novou kočku, jste učinili významný a vzrušující krok! Ať už si pořizujete kočku poprvé nebo jste zkušení chovatelé, měli byste si vybrat kočku, která se k vám bude hodit.

Vzít si kočku od chovatele nebo z útulku?

První rozhodnutí často spočívá v tom, zda si pořídit kočku od chovatele nebo z místního útulku. Třetí možností samozřejmě je, to za vás rozhodne někdo jiný: kočku vám třeba někdo daroval, anebo si naopak toulavá kočka, která se znenadání objevila na vašem prahu, vybrala vás (což se stává poměrně často). Máte-li tedy možnost vybrat si, jakým způsobem si kočku pořídíte, mějte na paměti, že chovatel vám může poskytnout řadu doporučení a také informace o konkrétní kočce. V útulcích někdy nebývají údaje o minulosti koček k dispozici. U chovatele si můžete být celkem jistí, že kočka pochází z vhodného prostředí a byla jako kotě řádně socializována. Chovatel vám také poskytne konkrétní informace o daném plemeni, anamnéze zvířete a genetických či zděděných zdravotních rizicích. Vezmete-li si na druhé straně kočku z útulku, je pravděpodobné, že poskytnete doživotní domov kočce, která v minulosti hodně zkusila a která vám bude neskonale vděčná jen za trochu lásky a pozornosti. Kvalitní útulky provádí behaviorální hodnocení jednotlivých koček (zejména těch, jejichž minulost není známa) s cílem sladit jejich potřeby s novým prostředím u potenciálních majitelů. Většina koťat a koček z útulků navíc absolvuje důkladné veterinární prohlídky, některé jsou již také kastrované, očkované a odčervené.

Běžná kočka domácí nebo konkrétní plemeno?

Při výběru kočky, která se k vám bude hodit, byste měli důkladně zvážit temperament a osobnost vašeho budoucího domácího mazlíčka. Řada čistokrevných plemen se vyznačuje dědičnými povahovými rysy, což může být užitečné při rozhodování. Nikdo vám však nezaručí, že konkrétní kočka tyto charakteristiky bude skutečně mít! Věčný spor o vlivu dědičnosti a prostředí či výchovy je mimořádně aktuální právě u koček. Období socializace koťat v útlém věku a výcvik, který absolvují v prvním roce života, zásadním způsobem ovlivňuje jejich temperament v dospělosti. Krátkosrsté a dlouhosrsté kočky domácí nemají výrazné dědičné povahové predispozice. Jejich osobnost je individuální jako u ostatních koček a lze ji ovlivnit výcvikem a prostředím.

Kotě nebo dospělá kočka?

Rozhodnete-li se pro kotě, rozzáří vám sice domov úžasný, rozpustilý a huňatý mazlíček, budete mu však muset věnovat poměrně hodně času a trpělivosti. Je-li vaše rozhodnutí konečné, připravte se na to, že se kotěti budete muset denně věnovat, aby z něj vyrostla zdravá a spokojená kočka. Většina koťat od chovatelů a z útulků se již začala učit chodit na toaletu, výcvik tím však rozhodně nekončí. Kotě se také musí naučit, že nesmí při hře s lidmi používat zuby a drápky, což také vyžaduje čas a trpělivost. Dobrá zpráva je, že kočky se velmi rychle učí a že kotě osvojené v útlém věku si vytváří pevné pouto se svými lidskými společníky, zejména pokud v domácnosti nejsou další kočky. Dospělé a starší kočky již na druhou stranu mají vyprofilovanou osobnost a temperament, což může pomoci při rozhodování, zda se k vám budou hodit a zda jim bude vyhovovat prostředí, které jim můžete nabídnout. Dospělé kočky umí chodit na toaletu a jsou dostatečně socializované pro kontakt s lidmi. U některých koček, které v minulosti neměly štěstí nebo přišly z obtížného prostředí, toto sice nelze zaručit, jen zřídka s tím však bývají potíže. Obecně platí, že dospělé kočky si na nový domov zvykají poměrně snadno, zejména pokud se jedná o typ prostředí, s nímž již mají zkušenosti.

Způsob života

Životní styl je pravděpodobně nejdůležitějším faktorem při výběru vhodné kočky. Ať už pracujete dlouhé hodiny v kanceláři, jste na penzi nebo máte dům plný malých dětí, je velmi důležité, aby váš způsob života vyhovoval povaze kočky, kterou si chcete přivést domů. Některé kočky si stejně jako lidé bez problémů zvyknou na společnost malých dětí, jiné upřednostňují život v klidném prostředí. Kočky jsou od přírody samotářská zvířata a nejsou proto ideálně uzpůsobeny k soužití s jinými kočkami. To je třeba mít na paměti, chcete-li novou kočku přivést do domácnosti, kde již kočka či kočky žijí (odkaz na článek "Jak začlenit novou kočku domácnosti, kde již žijí další domácí mazlíčci"). Měli byste také uvažovat o tom, zda chcete kočku chovat výhradně v bytě, anebo ji budete pouštět také ven. Kočkám žijícím v bytě budete muset celoživotně věnovat více času a pozornosti, jelikož jsou na vás plně závislé, co se týká her, fyzické aktivity a přirozených projevů chování, které bez pobytu venku nemohou uplatnit (např. lov a další chování spojené s přirozeností šelmy). Kočky, které mají přístup do venkovního prostředí, snáze uplatní své instinkty, hrozí jim však vyšší riziko, že se budou prát s ostatními kočkami, zatoulají se nebo se stanou obětí dopravní nehody. Důležitým faktorem je tedy v tomto ohledu místo, kde bydlíte, a typ okolního prostředí.

Když se to vezme kolem a kolem, je rozhodnutí přivést si domů novou kočku důležitý a vzrušující krok. Hned zpočátku se nicméně snažte zmírnit všechny potenciální problémy s chováním nové kočky. Zvažte všechny myslitelné proměnné týkající se vaší domácnosti a vašeho životního stylu a vyberte si kočku, která pro vás bude skutečně ta pravá.

PÉČE O SRST KOTĚTE

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV