Tipy pro péči o nové kotě

Jak přizpůsobit vaši domácnost kotěti?

Je to podobné, jako když máte doma miminko nebo malé děti. Byt, kde předtím kočky nežily, musíte upravit tak, aby bylo kotě v bezpečí. Začněte důkladným úklidem bytu a soustřeďte se na místa, kam se běžně nedostanete, ale kotě by mohlo – třeba škvíry za pohovkou nebo pod skříní, kam mohly zapadnout předměty pro kotě nebezpečné. Zkontrolujte, jestli na podlaze neleží volně kabely, a zakryjte otvory, do kterých by kotě mohlo vlézt. Koťata stejně jako batolata poznávají svět tak, že vše ochutnávají. Nikde by proto neměly ležet věci, kterými by se kotě mohlo udusit, nebo malé kousky vlny a nití, které by mohlo spolknout.

Pokud máte rádi zeleň, prověřte, že rostliny v bytě nebo na zahradě nejsou jedovaté pro kočky. Kotě můžete začít postupně pouštět do zahrady. Nejprve s vaším dohledem a až po absolvování všech potřebných očkování a potvrzení veterináře, že je to bezpečné. Zahrada musí být dobře oplocená, aby kotě nemohlo utéct. V zahradě musí být pouze rostliny, které jsou pro kočky bezpečné. Kotě může některé rostliny okusovat.

S kotětem byste měli trávit hodně času a vytvořit si s ním pevné pouto a pozitivní vztah. Pozornost kotěte můžete získat hračkami (např. myškami). Koťata mají rády také hračky, které mohou „lovit“ (například pírko na tyčce a provázku). Při hraní kotě využívá své lovecké instinkty, proto ho povzbuzujte, aby zkoušelo nové hračky. Kotě byste měli odmalička seznamovat s různými situacemi a lidmi. Tyto zkušenosti se mu budou hodit v dospělosti. První tři měsíce života kotěte jsou naprosto zásadní pro jeho socializaci, takže myslete na to, aby se v tomto klíčovém období setkávalo s různými lidmi a situacemi (jízda autem, zvuky pračky, televize a počítačů).

Pokud bude kotě žít pouze doma, pořiďte mu škrabadlo. Kotě si na něm bude obrušovat drápy a naučí se škrábat na jednom místě. Vyhnete se tím poškrábání nábytku a ničení záclon. Kdykoliv kotě škrabadlo použije, pochvalte ho nebo mu dejte pamlsek. Posílíte tím pozitivní chování. Když škrábe nábytek, zakažte mu nesprávné chování rázným „NE“.

Chování kotěte

Pro kotě je příchod do nového prostředí velká změna, a měli byste ho s ním co nejdříve seznámit. Prvních pár dní kotě držte v jedné místnosti, kde bude mít krmivo, vodu, pelíšek a kočičí toaletu. Po několika dnech začněte kotě postupně seznamovat s dalšími částmi domu nebo bytu a dovolte mu vlastním tempem prozkoumávat jednotlivé místnosti.

Počátky výcviku

Kotě se musí odmalička učit každodenní návyky. V tomto období se totiž učí nejsnáze. Kotě postupně zvykejte na pravidelné vyčesávání, čištění zubů a zastřihávání drápků, aby se při této péči cítilo dobře.

Krmivo dávejte kotěti v dostatečné vzdálenosti od kočičí toalety a od místa, kde jíte vy a vaše rodina. Kotě musí mít neustále k dispozici čistou vodu.

Kotě nikdy nesmíte bít, třást s ním nebo na ně křičet. Pokud kotě zlobí, stříkněte na něj sprejem vodu nebo udělejte ostrý zvuk (například tlesknutím). Za správné chování ho pochvalte nebo odměňte pamlskem.

Když bude mít vaše kotě dobrý start do života, vyroste z něj spokojená a klidná kočka, kterou si zamiluje celá rodina.

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV