Péče o srst kotěte

Kočky jsou velmi čistotné a o svoji srst pečují skutečně důkladně. Drsný jazyk používají jako kartáč, kterým se zbavují špíny a vtírají do srsti esenciální oleje. I když kočky o svou srst pečují skvěle, je důležité, abyste se do péče o kotěcí srst zapojili i vy. Upevní to vaše vzájemné pouto a budete mít možnost zkontrolovat, jestli kotě nemá příznaky zdravotních problémů. Česáním také kotě zvyknete na doteky a manipulaci a v budoucnu vám to usnadní návštěvy u veterináře.

Výhody péče o srst

Vyčesávání stimuluje krevní oběh a zlepšuje svalový tonus. Odstraňováním uvolněných chlupů, které by jinak kotě mohlo spolykat, také minimalizujete vznik trichobezoárů (smotků chlupů v žaludku). Česáním se navíc stimulují mazové žlázky u kořínků chlupů, které zvyšují odolnost srsti proti vodě a změkčují srst, čímž se zlepšují její izolační schopnosti.

Jak kotě kartáčovat

Způsob česání a kartáčování závisí na plemeni kotěte a na typu srsti (krátkosrstá nebo dlouhosrstá). Srst kotěte je kratší, měkčí a nadýchanější, než bude mít v dospělosti. Nejlepší je zvyknout kotě na česání co nejdříve a nečekat, až vyroste. Kotě tak zjistí, co přesně kartáčování obnáší, a začne se na něj těšit. Kotě vždy kartáčujte na protiskluzové podložce, aby pro něj česání bylo příjemné.

Dobrá zpráva pro majitele krátkosrstých koťat: stačí zběžné vyčesání měkkým kartáčem nebo hřebenem jednou týdně. Při česání využijte příležitost a zkontrolujte kotěti uši, oči a tlamičku a prohlédněte, zda nemá v srsti parazity a na kůži rány, bulky a otoky.

Dlouhosrstá koťata potřebují vyčesávat denně speciálními kartáči – poraďte se o nich s chovatelem. Nejprve nechte kotěti kartáč očichat. Kotě se často začne o štětiny kartáče otírat tvářemi, což je dobré znamení. Chvíli kotě hlaďte a poté je začněte jemně česat na bocích. Pokud se mu to nelíbí, na několik minut s kartáčováním přestaňte a kotě jenom hlaďte. Tím získáte jeho důvěru.

Jakmile si kotě zvykne na pocity při česání, začněte mu kartáčovat bříško, ocas, uši a další citlivé oblasti. Musíte však postupovat velmi jemně. Zpočátku by každé česání mělo trvat jen velmi krátce.

Celková prohlídka kotěte

Jakmile je kotě uvolněné a užívá si česání, jemně se dotkněte jeho tlapek a prohlédněte mu drápky. Zkontrolujte uši a jemně otevřete tlamičku, abyste mu mohli prohlédnout zuby a dásně.

Když si kotě na česání zvykne, vezměte je na stůl, na kterém jej budete kartáčovat i v dospělosti. Kotě si toto místo brzy spojí s péčí o srst a s případnou odměnou.

JAK SI VYBRAT TU SPRÁVNOU KOČKU?

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV