Na co se zeptat veterináře na klinice

Ať už se jedná o akutní situaci nebo pravidelnou zdravotní prohlídku, připravte si otázky, na které se chcete veterináře zeptat ohledně vaší kočky a jejího zdraví. Dostatek informací zmírní vaše obavy o kočku a budete mít jistotu, že se o ni staráte co nejlépe. Konkrétní otázky si zapište. Během rušné návštěvy veterinární ordinace lehce zapomenete, na co jste se chtěli zeptat. Níže uvádíme několik otázek, na které se můžete veterináře zeptat při příští návštěvě. Získáte tak přesnější informace potřebné pro péči o vaši kočku.

Otázky

Jací paraziti se u nás nejčastěji vyskytují?
Blechy a klíšťata jsou běžní paraziti, kteří napadají kočky téměř ve všech částech světa. Někteří paraziti se však vyskytují pouze v určitých oblastech. Například v Evropě jsou běžní červi parazitující v plicích domácích zvířat. Když budete znát případné lokální rozdíly, můžete svou kočku chránit před potenciálními zdravotními problémy.

Jaké přípravky proti blechám a parazitickým červům jsou pro mou kočku nejvhodnější?
Na trhu je celá řada odčervovacích přípravků a produktů proti blechám. Jejich výhody se liší. Některé působí lépe u krátkosrstých koček, jiné u dlouhosrstých. Veterinář vám poradí, jaký je aktuálně nejlepší přípravek pro vaši kočku, a budete ji moci účinněji chránit proti parazitům.

Má kočka dostatek pohybu a optimální hmotnost?
Když vám veterinář při pravidelné zdravotní prohlídce řekne, že má vaše kočka podváhu nebo nadváhu, nezapomeňte se zeptat, jaký je nejlepší způsob pohybu pro vaši kočku. Veterinář vám může doporučit nějaké nové hračky nebo novou dietu, která vaší kočce pomůže přibrat nebo naopak zhubnout.

Má kočka v pořádku zuby?
Pro celkové zdraví kočky je zásadní dobrý stav ústní dutiny a zubů. Požádejte proto veterináře, aby kočce prohlédl zuby a upozornil vás na případné problémy. Požádejte veterináře nebo veterinární sestru, aby vám ukázali, jak čistit kočce zuby, a aby vám poradili, jak dosáhnout toho, aby zůstaly zdravé.

Jaká očkování kočka musí mít?
To opět závisí na místě, kde žijete, a také na způsobu života vaší kočky (jde například o to, jestli kočka žije pouze v bytě nebo chodí také ven). Aby kočka zůstala zdravá a byla chráněna proti smrtelným chorobám, musí mít všechna potřebná očkování.

Může mít kočka nějaké problémy, kterých jsme si doma nevšimli?
Zejména u starších a stárnoucích koček se vyskytují zdravotní problémy, kterých si majitelé často nevšimnou. Požádejte veterináře, aby kočku podrobil kompletní zdravotní prohlídce. Veterináři mají zkušenosti a vzdělání na to, aby včas odhalili veškeré potenciální zdravotní problémy zvířat. Abyste se ujistili, že kočka je zcela zdravá, zeptejte se veterináře, jestli je kočka již ve věku, kdy je čas provést "geriatrickou" analýzu krve a moči.

Je třeba, abych s kočkou chodil(a) na pravidelné zdravotní prohlídky častěji?
Podle věku a zdravotního stavu kočky vám veterinář doporučí vhodnou frekvenci prohlídek, aby kočka zůstala zdravá a v dobré kondici.

VÝBĚR VETERINÁŘE A NÁVŠTĚVA VETERINÁRNÍ ORDINACE

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV