Kožní problémy u koček

Kočky trpí kožními problémy velmi často. Vyvolávají je paraziti, alergie, bakteriální nebo kvasinkové infekce, nádory a systémová onemocnění. Kočky mají buď růžovou, nebo černou kůži; barva je dána geneticky nebo v závislosti na pigmentu typickém pro dané plemeno. Na kůži by neměly být strupy, černé/bílé flíčky, masy, bulky, infikovaná či zanícená místa. Kůže by neměla svědit a šupinatět. Zdravá srst je jemná a zářivá bez zlomených chlupů, lysin nebo lupů. Kočky ztrácejí srst celoročně, nejvíce v létě a na podzim (línání). Srst je proto potřeba pravidelně vyčesávat, především srst dlouhosrstých koček.

Suchá kůže

Stav kůže kočky ovlivňuje prostředí bytu či domu. Vyšší teplota vysušuje kůži, která pak může více svědit. Pokud se kočka škrábe nepřetržitě, příčinou nejspíš nebude suchá kůže. Poraďte se s veterinářem, jak zlepšit stav kůže vaší kočky. Stav kůže ovlivňuje také kvalita krmiva, které jí dáváte.

Parazitární kožní onemocnění u koček

Kočky často trápí blechy, roztoči a klíšťata. O těchto kožních problémech je na našem webu k dispozici samostatný článek.

Kožní alergie u koček

Alergie vzniká poté, co je kočka opakovaně vystavena působení látky (alergenu), která vyvolává reakci. Imunitní systém produkuje protilátky, které v těle spouští sled událostí vedoucí k uvolňování zánětlivých látek. Výsledkem je svědění. Když je kočka vystavena působení alergenů, bude se škrábat a zanítí se jí kůže. Mohou se vytvořit léze a rozvinout kožní infekce. Kočka může ztrácet srst.

Existuje celá řada látek, které mohou působit jako alergeny a vyvolávat kožní alergii neboli alergickou dermatitidu. Patří mezi ně například:

  • • Vdechnuté alergeny, jako jsou plísně, pyl a prach z domácnosti
  • • Alergie na blechy – kočka je alergická na sliny v ráně po bleším kousnutí
  • • Kontaktní dermatitida – je důsledkem vystavení kůže působení dráždivé látky (např. mýdlo, spreje a chemikálie používané v domácnosti a na zahradě, obojky proti blechám, peří nebo vlna)
  • • Alergie na krmivo – kočka je alergická na jednu z bílkovin, které krmivo obsahuje

Diagnóza kožní alergie

Pro stanovení příčiny kožní alergie je potřeba kočku přivést k veterináři. Při prohlídce veterináře informujte o všech příznacích a jejich okolnostech, včetně ročního období, kdy se alergické příznaky projevují. Pro veterináře jsou tyto informace důležité pro určení příčiny problémů kočky. Alergie může být někdy výsledkem kombinace výše uvedených faktorů a při rozhodování o optimálním způsobu léčby konkrétního zvířete je třeba vzít v úvahu zmírnění dopadu některých nebo všech těchto faktorů. V těžkých případech může veterinář přistoupit ke kožním alergologickým testům, které pomáhají určit přesnou příčinu alergické reakce.

Pokud je příčinou kožních problémů reakce na krmivo stravu, mohla by mít kočka také příznaky trávicích problémů. V takovém případě je nutné zaměřit se krmivo, které kočka dostává. Více o tomto tématu viz zde.

Léčba kožní alergie

Veterinář může doporučit různé způsoby léčby s cílem zmírnit kožní alergii a související příznaky. Léčebné možnosti zahrnují podávání léků, dietetická opatření a případně zásah do chování kočky. Tyto způsoby léčby je možné používat samostatně nebo v různých kombinacích.

Kožní alergie je pro kočku velmi nepříjemná a může trvat poměrně dlouho, než se jí kočka zbaví. Někdy je nutné léčit ji dlouhodobě. Většinu těchto problémů však dokážeme poměrně úspěšně léčit, takže vaše kočka bude opět zdravá a spokojená.

ALERGIE NA KRMIVO U KOČEK

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV