Vypadávání srsti u koček: Co to znamená?

Naši kočičí přátelé jsou v mnoha ohledech jedineční, a jednu z jejich předností obdivujeme nejvíc: jejich krásnou srst. Hebká srst přímo vybízí k hlazení, a mazlení s kočkou ještě víc posiluje náš vztah. Když si všimnete, že vaše kočka přichází o srst (odborně vypadávání srsti říkáme alopecie), přirozeně vás to znepokojí. Kočky srst ztrácejí průběžně formou línání, což je přirozený proces, který nevede ke vzniku lysin nebo prořídlých oblastí srsti. Příznaky vypadávání srsti při alopecii jsou odlišné. V tomto článku si vysvětlíme příznaky alopecie a projdeme možnosti, jak je u koček zmírnit.

Příznaky skutečné ztráty srsti u koček

Ztráta srsti může být částečná nebo celková. Na kůži v postižených oblastech mohou být bulky, strupy nebo zarudlá místa a v důsledku nadměrného škrábání si kočka může dokonce seškrabatsvrchní vrstvu kůže. Alopecie se občas objevuje v symetrických vzorcích, anebo její výskyt působí zdánlivě náhodně. Existují dva hlavní důvody těchto problémů: svědění, anebo důsledek primárního onemocnění.

Svědění

Mezi nejčastější příčiny ztráty srsti patří problémy způsobující svědění. Alergie nebo paraziti způsobují nepříjemné svědění, na které kočka reaguje škrábáním. Pokud tento proces trvá déle, dojde k poškození kůže a polámání chlupů v postižených oblastech. Jestliže vaše kočka nadměrně ztrácí srst a současně má výše popsané příznaky, co nejdříve ji vezměte k veterináři.

Další příznaky vypadávání srsti souvisejícího se svěděním pozorujeme v případě zamoření blechami (kočky mohou mít v srsti výměšky blech v podobě černých teček).

Primární onemocnění

Vypadávání srsti v důsledku primárních zdravotních problémů, jako jsou například hormonální poruchy (včetně Cushingova syndromu, hypertyreózy nebo endokrinní alopecie koček), není spojeno se svěděním. Kočka však nadměrně líná. Kůže v postižených oblastech je často nepoškozená (i když může mít odlišné zbarvení) a chlupy nejsou polámané. Primární onemocnění způsobující ztrátu srsti jsou u koček vzácná a vyvolávají také další příznaky. Pokud si všimnete, že nadměrně línající kočka ztrácí chuť k jídlu a je letargická, co nejdříve ji vezměte k veterináři.

Co dělat, když moje kočka ztrácí srst?

Pokud vaší kočce intenzivně vypadává srst, vezměte ji okamžitě k veterináři, který zjistí příčinu nadměrného línání. Veterinář na základě diagnózy doporučí vhodný způsob léčby. Několika postupy můžete kočce pomoci sami:

  • • Kvalitnější krmivo – příčinou špatného stavu srsti může být nekvalitní krmivo. Zlepšení můžete dosáhnout podáváním kvalitních krmiv, například produktů Purina. Krmivo by mělo obsahovat hodně bílkovin, doporučujeme krmiva s vysokým podílem masa a ryb.
  • • Ochrana proti blechám – základem prevence běžných příčin vypadávání srsti je ochrana proti parazitům, např. blechám.

VYPADÁVÁNÍ SRSTI U KOČEK

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV