Svrab u koček: Základní informace

Svrab je zamoření kůže kočky parazitickými roztoči rodu Sarcoptes nebo Notoedres. U koček svrab není obvyklý, pokud se ale vyskytne, způsobuje těžké podráždění kůže a intenzivní pruritus (svědění). Nejčastěji bývají zasaženy uši.

Pokud máte podezření, že má vaše kočka svrab, domluvte si vyšetření u veterináře. Veterinář identifikuje roztoče získané ze vzorku kožního seškrabu. Pokud se diagnóza potvrdí, veterinář kočce předepíše účinné léky.

Sarkoptový svrab

Toto kožní onemocnění, které je příčinou prudkého svědění, způsobují paraziti rodu Sarcoptes. Kočky postižené sarkoptovým svrabem velmi pravděpodobně trpí nějakým primárním onemocněním, které oslabuje jejich imunitní systém.

Sarkoptový svrab vyvolávají roztoči, kteří napadají také psy a člověka. Onemocnění je mimořádně nakažlivé a primárně se přenáší blízkým fyzickým kontaktem. Paraziti se mohou přenášet i na pomůckách používaných k péči o srst. Zdrojem nákazy dalších zvířat mohou být útulky a chovné stanice.

Kožní změny nemusí souviset s počtem parazitujících roztočů, protože při tvorbě kožních lézí může hrát roli také alergická reakce.

Podezření, že vaše kočka má sarkoptový svrab, je opodstatněné při splnění následujících kritérií:

1. Rychlý nástup intenzivního svědění.

2. Možnost kontaktu kočky s jiným postiženým zvířetem (zejména s liškami a psy).

3. Kožní léze na ventrální části hrudníku, kolenech, loktech a okraji zvukovodu.

Pokud se roztoče nepodaří najít, diagnózu sarkoptového svrabu to nevylučuje. Vhodnou léčbu vám doporučí veterinář. Poznámka: vzhledem k tomu, že se začínají objevovat rezistentní kmeny roztočů, konkrétní účinné antiparazitikum, které zvolil veterinář, nemusí působit na kočky z jiné geografické oblasti.

Notoedrový svrab

Notoedrový svrab je u koček poměrně vzácný. Stejně jako u sarkoptového svrabu se jedná o mimořádně svědivé onemocnění, které vyvolávají roztoči Notoedres cati.

Onemocnění je velmi nakažlivé, obvykle se přenáší přímým stykem, protože roztoči přežijí mimo hostitele (kočky) jen několik dnů.

Notoedrový svrab může postihovat dospělé kočky i koťata.

Kožní léze vyvolané intenzivním podrážděním a svěděním se obvykle objevují nejprve na okraji ucha, rychle se však šíří do oblasti obličeje a krku. Léze se občas u koček vyskytují také na končetinách a mezi nimi.

Na rozdíl od svrabu u psů se svrab u koček vyznačuje tím, že zvíře má velké množství roztočů, které může veterinář snadno najít v seškrabech z ucha.

Veterinář provede diferenciální diagnózu těchto lézí a potvrdí, zda potíže skutečně vyvolávají roztoči a nejedná se o přecitlivělost na stravu, infekci ucha, jiné parazity, kontaktní alergii nebo zranění po rvačce s jinými kočkami.

VYPADÁVÁNÍ SRSTI U KOČEK

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV