Alergie na krmivo u koček

Alergie na krmivo je u koček vzácná a obvykle jde o reakci na jeden zdroj bílkoviny v konkrétním krmivu, který spouští alergickou zánětlivou odpověď organismu. Alergii na krmivo nesmíme zaměňovat s častější "nesnášenlivostí krmiva", která je méně závažná a vyvolává naprosto odlišný fyziologický proces.

Skutečná alergie na krmivo se může objevit v jakémkoliv věku, průměrný věk zvířete při diagnóze je 4-5 let. Vyšší riziko vzniku alergie na krmivo pozorujeme u siamských koček. Diagnóza alergie je komplikovaná a zahrnuje testování s vyloučením určitých složek stravy. Specifické testy nejsou k dispozici. Studie prokázaly, že problematické bílkoviny často pochází ze zdrojů obsahujících hovězí a rybí maso a také z mléčných výrobků. Mezi příznaky alergie na krmivo patří svědění kůže a/nebo průjem. Tyto symptomy pochopitelně nejsou specifické a mohou mít i jinou příčinu. Pokud vaše kočka tyto příznaky má, poraďte se s veterinářem.

Příznaky alergie na krmivo u koček

Typické příznaky alergie na krmivo:

  • • Kožní problémy – svědění a zarudlá kůže, lysiny nebo dokonce oděrky
  • • Opakující se ušní infekce
  • • Častější tvorba smotků chlupů v žaludku
  • • Trávicí problémy včetně zvracení a/nebo průjmu.
  • • Vzácně problémy s dýcháním

Při podezření na alergii na krmivo se vždy poraďte s veterinářem. Problémy neřešte sami - testování s vyloučením některých složek stravy musí probíhat pod důkladným dohledem veterináře. Důsledkem neodborné léčby by mohla být podvýživa, kočka navíc může mít jiné problémy, které vyžadují odlišnou léčbu.

Testování alergie na krmivo u koček

Nejúčinnější metodou testování alergie na krmivo u koček je vyloučení některých složek stravy. Kočka dostává speciální hydrolyzovanou stravu obsahující bílkoviny rozmělněné na tak malé částečky, že nemohou vyvolat alergickou reakci (nebo jen velmi vzácně). Další možností je podávat kočce krmivo obsahující bílkoviny a sacharidy, které nikdy předtím nedostávala. K dispozici je řada komerčních krmiv, někteří veterináři doporučují také podávat stravu připravenou doma.

Doba trvání testování závisí na druhu potíží: v případě kožních problémů se doporučuje podávat speciální stravu po dobu 4-12 týdnů, někdy i déle, u trávicích problémů naopak ke zmírnění příznaků dochází dříve. Kočka v tomto období musí jíst pouze speciální dietu a nesmí dostávat žádné pamlsky. Dodržovat tak přísnou dietu je velmi náročné, především v domácnosti s více kočkami. Pokud kočce nedopatřením dáte něco jiného, informujte o tom svého veterináře. Poraďte se s ním také v případě, že kočka novou stravu nepřijímá.

Po skončení testovacího období

Po skončení testování musí kočku znovu vyšetřit veterinář. Pokud se stav kočky nezlepší, je třeba hledat další příčiny problémů. Při zlepšení stavu vás bude veterinář informovat o dalším postupu. Jednou z možností je do jídelníčku kočky opět zařadit určité bílkoviny a sledovat reakci organismu.

Pokud se po přechodu na původní krmivo příznaky vrátí, našli jste příčinu problémů. Příčinou může být i více než jeden typ krmiva. U koček s těžkými příznaky, kterým speciální dieta pomohla, se mohou majitelé po poradě s veterinářem rozhodnout dávat ji kočce dlouhodobě i bez snahy zjistit konkrétní příčinu alergie. Speciální krmivo však musí být kompletní a vyvážené. Testování s vyloučením některých složek stravy je časově náročné a vyžaduje hodně trpělivosti.

JAK POZNÁTE, ŽE JE VAŠE KOČKA ALERGICKÁ

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV