Vypadávání srsti u koček

Alopecie (vypadávání srsti) je u koček vzácná, občas se však z různých důvodů vyskytuje – nejčastěji kvůli nadměrnému olizování srsti (to samo o sobě může poukazovat na kožní problémy nebo přítomnost parazitů).

Příčiny a příznaky

Alopecie může být důsledkem kožních infekcí (dermatofytóza) nebo zamoření parazity. Často si ji kočky působí samy, když si příliš olizují či okusují místo, které je svědí kvůli alergii nebo přítomnosti blech. Pokud kočku bolí klouby, může se v bolestivé oblasti tahat za chlupy. U stresovaných koček je nadměrné olizování srsti součástí komplexu behaviorálních problémů. Nadměrné olizování srsti může vést také ke zvracení trichobezoárů (smotků chlupů v žaludku), protože kočka při péči o srst spolyká více chlupů. Vypadávání srsti může být také důsledkem hormonálních poruch, v takovém případě kůže kočku většinou nesvědí. Některá onemocnění vyvolávající vypadávání chlupů (například dermatofytóza) jsou přenosná na člověka. V každém případě platí, že i když je alopecie u koček velmi vzácná, není dobré odkládat návštěvu veterináře, pokud se vyskytne.

Vyšetření

Veterinář bude zjišťovat příčiny alopecie. Protože jsou častou příčinou svědění a následné ztráty srsti blechy, veterinář vám může doporučit přípravek proti těmto parazitům. Pokud máte vy sami nebo veterinář podezření, že vypadávání chlupů je důsledkem behaviorálního problému, se kterým souvisí nadměrné olizování srsti, je třeba se zaměřit na odstranění stresujících faktorů z každodenního života kočky. Pokud je příčina alopecie nejasná, obraťte se na odborníka v oblasti veterinární dermatologie.

Způsob léčby vždy závisí na příčině alopecie. Pokud má kočka blechy nebo jiné parazity, musíte ji nejprve ošetřit vhodným přípravkem proti parazitům.

Léčba kožní alergie je obtížná, a proto doporučujeme obrátit se na veterinárního dermatologa. V případě podezření na nadměrné olizování srsti v důsledku stresu může pomoci konzultace odborníka na chování zvířat, který odhalí příčinu stresu a doporučí způsob, jak stres omezit. Pokud je příčinou nadměrného olizování srsti bolest kloubů, veterinář zvolí vhodnou léčbu primárního onemocnění nebo předepíše analgetika.

VYPADÁVÁNÍ SRSTI U KOČEK: CO TO ZNAMENÁ?

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV