Jak poznáte, že je vaše kočka alergická

Každá kočka si občas škrábe nebo kouše kůži. Nadměrné a přetrvávající škrábání, lízání, kousání či línání mohou být příznakem alergického kožního onemocnění. Stejně jako u lidí i u koček mají alergie širokou škálu příčin. Znalost typů alergií, které se u koček vyskytují, vám může pomoci při hledání cílené veterinární péče a zajištění rychlé úlevy pro vaši kočku.

My cat is losing its hair, what can I do?

Co je to kožní alergie?

Alergie představují jednu z nejčastějších příčin kožních problémů u koček. Alergické kožní onemocnění (neboli alergická dermatitida) vzniká v situaci, kdy imunitní systém zvířete přehnaně reaguje na konkrétní látku ("antigen"), což vede ke vzniku příznaků, jako jsou zarudnutí, otok, vyšší teplota kůže nebo bolest.

Kožní alergie u koček nejčastěji vyvolávají:

  • - vdechnuté alergeny (např. pyl nebo roztoči)
  • - kontaktní alergeny
  • - blechy
  • - některé bílkoviny ze stravy.

Příznaky alergického kožního onemocnění:

  • - intenzivní a dlouhotrvající svědění, které kočka pociťuje po kontaktu s alergenem
  • - zarudnutí a léze (změny, poškození) v oblastech postižené kůže (vyvolané primárně neustálým škrábáním, olizováním a kousáním)
  • - kožní infekce způsobené bakteriemi (příčina dalšího svědění a vzniku pustul - hnisavých puchýřků a strupů)

Vzhledem k velkému počtu možných příčin dermatitidy je stanovení diagnózy značně obtížné. Při identifikaci příčiny alergického kožního onemocnění u vaší kočky se veterinář zaměří na anamnézu, typ a četnost epizod svědění a vyloučení dalších možných příčin.

Pokud veterinář usoudí, že by příčinou mohly být vdechnuté částice (pyl, traviny, roztoči a plísně), provede test vpichem malého množství alergenu do kůže, aby zjistil, na co je kočka alergická.

V případě podezření na alergii na krmivo lze provést pokus s vyloučením určitých složek krmiva, aby bylo možné zjistit, na které složky je kočka alergická. Kočka během pokusu dostává pouze krmivo, které obsahuje složky, které nikdy předtím nekonzumovala. Druhou možností je, že dostává krmivo, ve kterém je zdroj bílkoviny rozložen (hydrolyzován) na menší složky, které nemohou spustit imunitní reakci. Takto se vyloučí všechny potenciální zdroje alergenů z krmiva. Tuto "speciální dietu" kočky dostávají 8-12 týdnů a pravidelně se u nich sleduje zmírňování příznaků alergické reakce. Pokud se u kočky jednoznačně zmírní nebo dokonce zcela vymizí příznaky (tj. přestane svědění), znamená to, že zvíře je alergické na krmivo. Pokud se příznaky nezmění a silné podezření na alergii na krmivo stále trvá, je možné provést druhý pokus s vyloučením složek stravy a použitím jiného, pro kočku nového zdroje bílkovin. Diagnóza je potvrzena, pokud se po opětovném podání původního krmiva vrátí příznaky (např. svědění).

Snížit riziko vzniku kožních reakcí souvisejících s přecitlivělostí na krmivo můžete tak, že budete kočce dávat krmivo obsahující omezený počet zdrojů bílkovin, jako je např. suché krmivo PRO PLAN® Delicate, nebo vhodné koncentrace esenciálních omega-3 mastných kyselin, které jsou obsaženy v krmivu PRO PLAN® Nutrisavour Delicate.

ALERGIE NA KRMIVO U KOČEK

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV