Březost u koček

O kočkách je známo, že se velmi snadno rozmnožují. Může se dokonce stát, že nekastrovaná kočka porodí koťata, aniž by si její majitel vůbec všiml, že byla březí!

Obecně platí, že říje u koček souvisí s ročním obdobím a délkou dne. Na severní polokouli jsou kočky pohlavně aktivní od ledna do září. Poté následuje období sexuální nečinnosti, které trvá tři až čtyři měsíce. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu koček chovaných v bytě či domě a současným moderním podmínkám chovu však mohou být kočky v říji po celý rok bez ohledu na roční období.

Jak poznám, že je kočka v říji?

Období, v němž je kočka atraktivní pro samce, odborně označujeme termínem proestrus (předříjová fáze) a estrus (říje). V tomto období, které trvá 6 až 12 dnů, může kočka vykazovat výrazné změny chování. Této fázi také lidově říkáme "mrouskání". Nejčastější změny chování (pozorovat můžeme jednu nebo více těchto změn):

  • • Hlasitější projev (často nízký naříkavý zvuk)
  • • Kočka se tře hlavou a krkem o nejrůznější předměty (např. nábytek) nebo se otírá o nohy členů rodiny
  • • Kočka si dřepá, válí se po zemi a častěji popochází sem a tam
  • • Kočka častěji močí
  • • Je neklidná
  • • Některé kočky jsou mazlivější, jiné nebo naopak agresivnější

Stádia březosti

Březost obvykle trvá 63 až 65 dnů, v úvahu však připadá interval 58 až 70 dnů. Březost u koček (zejména její počáteční stádia) obtížně rozpoznávají dokonce i velmi zkušení chovatelé. Obecně platí, že březost je zjištěna až v pozdních fázích gestace, přičemž jediným ukazatelem může být "bezdůvodný" přírůstek váhy (zejména zvětšení břicha).

Zkušený veterinář může vyvíjející se plod zahlédnout na ultrazvuku již od 14. nebo 15. dne březosti, srdeční činnost plodu je zjistitelná od 22. dne. Kostry plodů lze identifikovat na RTG od 43. dne březosti, v diagnostické praxi to však nedoporučujeme, neboť matka i vyvíjející se koťata jsou při radiografii zbytečně vystavovány záření.

Posledních několik dnů gestace je možné u matky pozorovat snahu připravit si "hnízdo". Obecně to znamená, že hledá klidné odlehlejší místo, kde se cítí bezpečně. Někdy ztrácí chuť k příjmu krmiva, je neklidnější, hlasitější, vykazuje změny chování a projevuje se buď nezávisleji, anebo je naopak na majiteli závislejší.

Jakmile začne porod, koťata se většinou rodí poměrně rychle (kočka jen mírně napíná břišní svaly). Kočka nicméně občas při příchodu koťat na svět hlasitě mňouká! Kočky novorozené kotě očistí, překousnou pupeční šňůru a pozřou placentu. V této fázi většinou nepotřebují naši pomoc. Často ještě v průběhu porodu začnou kojit koťata, která se již narodila.

Veterinární zákrok při porodu není nutný. Výjimkou je stav, kdy kočka přes zjevné napínání břišních svalů nerodí žádná koťata, nebo se objeví černý nebo zapáchající vaginální výtok. Pokud vás nicméně cokoliv během porodu znepokojuje, neváhejte se obrátit na veterináře.

Výživa během březosti a laktace

Jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro březí kočku (a tím pádem i pro novorozená a rostoucí koťata) udělat, je poskytnout jí vhodnou výživu. V pozdějších stádiích březosti a během laktace můžete kočce dávat speciální krmiva pro březí a kojící kočky nebo kvalitní krmivo pro koťata, a to až do odstavu.

TIPY PRO PÉČI O NOVÉ KOTĚ

PROHLÉDNĚTE SI CELOU ŘADU KRMIV