
potraviny
ČOKOLÁDA
Mohou psi jíst čokoládu? Některé druhy čokolády jsou méně nebezpečné, obecně však platí, že pes by čokoládu vůbec neměl jíst. Kakaové boby obsahují alkaloid teobromin, který psi jen velmi obtížně vylučují z těla. Čím vyšší obsah kakaa, tím je čokoláda pro psa nebezpečnější. Pro psy je velmi jedovatý kakaový prášek, čokoláda na vaření a hořká čokoláda.
Podle množství a typu čokolády, kterou váš pes pozřel, se u něj mohou objevit následující příznaky:
- - zvracení
- - průjem
- - nadměrná žíznivost a nadměrné močení
- - hyperaktivita
- - abnormální srdeční rytmus
- - třes
- - záchvaty; pes může dokonce uhynout.
Mírná intoxikace může vzniknout po požití 8,7 g mléčné čokolády nebo 3,6 g slazené hořké čokolády na 1 kg tělesné hmotnosti psa. Desetinásobná dávka může být pro psa smrtelná.

potraviny
CIBULE
Cibule v jakékoliv formě (syrová, vařená nebo sušená) může poškozovat červené krvinky psů, oslabovat schopnost krvinek transportovat kyslík a dokonce zkracovat jejich životnost. I když upravená cibule je méně nebezpečná než syrová cibule, pes by ji vůbec neměl dostávat – to platí pro všechny potraviny, které obsahují cibuli. Mezi příznaky intoxikace patří:
- • letargie
- • slabost
- • snížená vytrvalost
- • bledé nebo namodralé dásně
- • anémie; pes může dokonce uhynout. Toxická dávka cibule se pohybuje mezi 5 a 10 gramy na 1 kg tělesné hmotnosti.

potraviny
HROZNY A ROZINKY
Hrozny a rozinky mohou u psů vyvolat náhlé selhání ledvin a dokonce i v malém množství mohou být pro psa smrtelně jedovaté.
Mezi příznaky intoxikace patří:
- - zvracení
- - průjem
- - nechutenství
- - letargie
- - slabost
- - pes málo močí nebo nemočí vůbec.

potraviny
MAKADAMOVÉ OŘECHY
Když přijde řeč na potraviny, které do jídelníčku psů nepatří, lidé se často ptají: „Může pes jíst ořechy?“ Pravda je taková, že existují „dobré“ ořechy (burské oříšky, kešu a lískové ořechy) a „špatné“ ořechy (pekanové ořechy, mandle, vlašské ořechy, pistáciové ořechy, plody ořechovce [lat. Carya, angl. hickory] a makadamové ořechy). Například po konzumaci makadamiových ořechů začnou psi do 12 hodin vykazovat následující symptomy, které mohou přetrvávat 12 až 48 hodin:
- - zvracení
- - slabost
- - třes
- - hypertermie.
Tyto příznaky se mohou objevit již po požití 2-3 gramů makadamiových ořechů na 1 kg tělesné hmotnosti psa.

nebezpečné
SYROVÉ/NEDOSTATEČNĚ TEPELNĚ UPRAVENÉ MASO
Hlavní riziko podávání doma připravené masové stravy je potenciální kontaminace masa patogeny jako jsou Salmonella, E. coli, Campylobacter a Listeria. Tyto patogeny poškozují zdraví psů a kontaktem se stolicí psů nebo infikovanými zvířaty se také mohou přenášet na člověka. Dokonce ani zmražení nebo lyofylizace masa, kterou provádí komerční výrobci, nezahubí všechny potenciální patogeny.

nebezpečné
KOSTI
Syrové kosti v nezpracované formě jsou pro psy velmi nebezpečné. Kost může:
- - zaskočit
- - propíchnout zažívací trakt
- - způsobit poranění žaludku nebo střev (ostré odštěpky)
- - vyvolat střevní obstrukci.
Tato rizika jsou obzvlášť vysoká v případě drůbežích kostí.
V kostech je obsaženo velké množství minerálních látek, takže pokud jich pes konzumuje příliš mnoho, může to narušit rovnováhu minerálů v organismu.
Chcete-li dát psovi něco ke žvýkání, dopřejte mu speciální žvýkací atrapy, které jsou bezpečnou alternativou opravdových kostí. Tyto výrobky seženete v prodejnách potřeb pro chovatele nebo u veterináře. Vzhledem k tomu, že se jedná o pamlsky, pes by jich měl dostávat jen omezené množství.

potravin
MLÉKO
Někteří psi jsou přecitlivělí vůči některým složkám stravy jako např. laktóza (mléčný cukr), což vede k zánětlivé reakci.
Psi s nesnášenlivostí laktózy mají nedostatek laktázy, což je specifický enzym štěpící laktózu na snadněji vstřebatelné cukry. Nestrávená laktóza tudíž zůstává ve střevech.
Pokud pes s tímto postižením konzumuje příliš mnoho mléka, bude mít zažívací potíže a průjem.