POŘIZUJEME SI ŠTĚŇÁTKO
Štěňata jsou od přírody zvědavá a když se na bydlení s nimi nepřipravíte, můžou se dostat do nejrůznějších malérů. Než si přinesete domů nového psího kamaráda, ujistěte se, že pro něj máte vše potřebné a že je váš domov pro štěně bezpečný.
SEZNAMOVÁNÍ
Aby se cítilo jako doma: Připravte štěněti jeho vlastní prostor s hračkami, pelíškem a miskami na jídlo a vodu a ukažte mu ho hned po příchodu domů.
SEZNAMOVÁNÍ
Klidné seznamování: S dětmi pejska seznamujte postupně a pod dohledem. Nenechávejte je spolu příliš dlouho a vysvětlete dětem, jak se štěnětem správně zacházet (jemně, klidně a tiše, bez náhlých pohybů).
SEZNAMOVÁNÍ
Seznámení s kočkami: Když seznamujete nového pejska s kočkou, oddělte je zástěnou s drátěným pletivem nebo sítí umístěnou ve dveřích. Tak se spolu budou moct seznámit, ale pokud bude chtít jeden nebo druhý odejít, má volnou cestu.
SEZNAMOVÁNÍ
Seznámení s ostatními psy: Nově příchozí štěně seznamte se starším psem na neutrálním místě, například v parku, a mějte oba psy na vodítkách. Pokud je budete seznamovat doma, oddělte je zábranou pro batolata. Odkliďte hračky a pamlsky, aby se neměli o co prát, a dokud si nebudete zcela jistí, že spolu psi vycházejí, dohlížejte na ně.
SEZNAMOVÁNÍ
Pravidla pro návštěvy: Potkávání návštěv je důležitou částí socializace vašeho štěněte. Požádejte hosty, aby štěně ignorovali, dokud na ně skáče, a všímali si ho teprve tehdy, až při vítání vydrží sedět. Za dobré chování pejska vždy odměňte – váš největší pomocník při výchově budou pamlsky, ale funguje i pochvala.
BEZPEČNOST
Zabezpečte domácnost: Nechávejte štěně v bezpečné části domu a dveře i okna nechte zavřená.
BEZPEČNOST
Pozor na výšky: Nepouštějte štěně na balkony a neohraničená vyvýšená místa, odkud by mohlo spadnout.
BEZPEČNOST
Zamkněte jedy: Zajistěte, aby byly všechny nebezpečné látky (například čisticí prostředky, barvy, kuličky proti molům a pesticidy) bezpečně uklizené.
BEZPEČNOST
Pohlídejte rostliny: Jedovaté pokojové rostliny dejte pryč, nebo je umístěte do závěsných košíků mimo pejskův dosah.
BEZPEČNOST
Zaklopte záchod: Víko na WC nechávejte dole, aby se štěňátko nedostalo k nebezpečným čističům toalet.
BEZPEČNOST
Opatrně s kabely: Odstraňte, odpojte nebo zakryjte všechny elektrické kabely, ke kterým by se štěně mohlo dostat.
BEZPEČNOST
Ukliďte drobnosti: Všechny drobné či ostré předměty, kterými by se pejsek mohl udusit nebo si o ně poranit tlamičku (např. knoflíky, jehly, provázky, hřebíky a očka z plechovek od nápojů) pečlivě ukliďte.
BEZPEČNOST
Schovejte sáčky: Igelitové tašky a sáčky držte mimo dosah štěněte.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
Ukažte autoritu: Aby vás štěně respektovalo jako vůdce smečky, nastavte jasná pravidla a hranice. Důležité prvky výchovy jsou konzistentnost a pozitivní motivace – pomohou štěňátku pochopit, co od něj čekáte.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
Hlavně jednoduše: Usnadněte sobě výchovu a štěněti pochopení vašich přání tak, že nastavíte jednoduchá pravidla a budete je zavádět postupně.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
Asertivně – ne agresivně: Přistupujte k pejskovi rozhodně, ale laskavě a nikdy ho netrestejte.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
Buďte konzistentní: Ujistěte se, že všichni v rodině dodržují stejná pravidla a nezapomínejte štěně odměnit pokaždé, když udělá, co se od něj chce.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
V bezpečí i venku: Štěňátko či nového psa nechávejte bezpečně za plotem, nebo ho mějte na vodítku.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
Učíme se přijít na zavolání: Přivolání je pro výchovu i bezpečnost pejska nesmírně důležité. Naučte ho co nejdřív poznat své jméno a přijít, když ho zavoláte.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
Neztrácejte nervy: Když učítě štěně povely, obrňte se trpělivostí. Povel řekněte jen jednou a na požadovanou odpověď si počkejte.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
Soustřeďte se na to dobré: Splnění povelu nebo správnou reakci nikdy nezapomeňte pořádně pochválit a občas i odměnit pamlskem.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
To chce klid: Pokud štěně neposlouchá, nikdy ho nebijte ani mu nehrozte.
NASTAVENÍ PRAVIDEL
Venčení a čistotnost: Berte štěně vždy vyvenčit na stejné místo. Opakujte povel, jako „čurej“ nebo „kakej“ a po vyprázdnění pejska odměňte. Pokud se mu stane nehoda v domě, netrestejte ho – jen mu loužičku ukažte a hlubokým hlasem řekněte „ne“. Ještě lépe funguje, když mu řeknete „ne!“ přímo při činu.
Jak často se štěně potřebuje vyvenčit spočítáte tak, že k jeho věku v měsících připočítáte číslo 1 (maximum je osm hodin) – např. dvouměsíční štěňátko musíte vzít ven nejpozději každé tři hodiny.